Bashke

20 herë më e shpejtë se 5G? Japonia zbulon pajisjen e parë 6G në botë!

Teknologjia ka përparuar ndjeshëm ndërsa lidhja e internetit është përmirësuar në mbarë botën. Ai mundëson që pajisjet dhe aplikacionet tona të bëhen më efikase për përdorim praktik. Nëse duam ta çojmë dixhitalizimin në një nivel tjetër, së pari duhet të ngremë lidhjen globale. Në ditët e sotme, ne kemi shpejtësi të internetit 5G, por na duhet diçka më shumë.

Për fat të mirë, firmat japoneze kanë zhvilluar pajisjen e parë 6G në botë, duke e sjellë këtë të ardhme të lidhjes së paprecedentë të internetit më afër realitetit. Deklarata zyrtare për shtyp e zhvilluesit të lidhjes në internet DOCOMO ndan më shumë detaje rreth projektit 6G.

Ai shpjegon se DOCOMO, NTT Corporation, NEC Corporation dhe Fujitsu kanë punuar në këtë pajisje që nga viti 2021. Çdo firmë ka trajtuar pjesët e mëposhtme të kërkimit dhe zhvillimit;

  • DOCOMO analizoi konfigurimet e sistemit me valë për aplikacionet e telekomunikacionit 100 GHz. Gjithashtu, krijoi pajisje transmetimi me valë me shpejtësi të shpërndarjes së të dhënave deri në 100 Gbps në një rreze prej 100 metrash.
  • NTT Corporation, ofruesi kryesor i telekomit në Japoni, ka zhvilluar pajisje të nivelit të lartë 300 Ghz që mund të kanalizojnë 100 Gbps për kanal mbi 100 metra.
  • NEC, një firmë japoneze e IT, prodhoi një antenë me grupe aktive me faza me shumë elementë (APAA) me më shumë se 100 elementë antenash.
  • Fujitsu, një kompani elektronike me bazë në Japoni, krijoi gjysmëpërçues që mund të amplifikojnë sinjalet në frekuencat 100 GHz dhe 300 GHz me prodhim dhe efikasitet të lartë.

Si rezultat, ata krijuan pajisjen e parë 6G në botë. Kapaciteti i tij lejon një transmetim të pesë filmave HD njëkohësisht çdo sekondë. Është e lehtë të supozohet se pajisja 6G ofron thjesht internet më të shpejtë, por ka ndikime të rëndësishme afatgjata.

6G përshkruhet si “gjenerata e gjashtë e rrjeteve celulare për teknologjinë celulare”. Ajo mund të eliminojë bufferimin, vonesat dhe shkëputjet në mbarë botën. Më e rëndësishmja, do të përmirësojë lidhjen makinë me makinë dhe do të realizojë një të ardhme si “Interneti i Gjërave”.

Ofruesi suedez i shërbimit të telekomit Ericsson thotë se pajisjet 6G do të ofrojnë kujdes shëndetësor preciz, bujqësi inteligjente, binjakë dixhitalë, navigim robotik dhe teknologji të tjera të avancuara. Faqja e internetit e Komisionit Europian njoftoi se Bashkimi Europian dhe Japonia riafirmuan partneritetin e tyre dixhital në zhvillimin e 6G, inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera.

Si rezultat, pajisja e parë 6G nuk do të jetë e fundit pasi këto bashkëpunime do të nxisin inovacione të mëtejshme. Së shpejti, të gjithë jashtë Tokës së Diellit në rritje mund të përfitojnë nga 6G.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë