Bashke

23 mijë e 357 palestinezë të vrarë në Gaza që nga 7 tetori

Gjithsej 23 mijë e 357 palestinezë janë vrarë dhe 59 mijë e 410 janë plagosur në Gaza, si pasojë e sulmeve izraelite që nisën nga 7 tetori, tha Ministria e Shëndetësisë e vendit.

Ajo gjithashtu tha se 147 palestinezë u vranë dhe 243 u plagosën në 24 orët e fundit.

1.9 milionë njerëz, ose gati 85% e popullsisë totale të Gazës, vlerësohet të jenë zhvendosur nga shtëpitë e tyre, me shumë prej tyre të strehuar në objektet e mbipopulluara të OKB-së në jug të territorit.

Që nga 11 tetori, Rripi i Gazës ka qenë nën ndërprerje të energjisë elektrike dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se vetëm 15 nga 36 spitalet e Gazës janë pjesërisht funksionale, shkruan The Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë