Bashke

4 mënyra për të forcuar sigurinë tuaj në internet dhe për të mbrojtur të dhënat nga hakerat!

Kur bëhet fjalë për rezolutat e Vitit të Ri, siguria kibernetike nuk është tema e parë që na vjen ndërmend. Por duke pasur parasysh kohën që kalojmë në internet dhe sasinë e informacionit të ndjeshëm në rrezik, ndoshta duhet.

Pra, këtu janë katër gjëra të thjeshta që mund të bëni për të mbrojtur të dhënat dhe pajisjet tuaja nga hakerimi.

  1. Zgjidhni fjalëkalime të forta

Po, kjo është këshilla më e mërzitshme në këtë artikull, por padyshim që është ende e rëndësishme. Sipas një sondazhi të sigurisë në internet të vitit 2019 nga Google dhe Harris Poll, 13 % e njerëzve përdorin të njëjtin fjalëkalim për të gjitha llogaritë e tyre.

  1. Siguroni transaksionet tuaja me vërtetim me dy faktorë

Autentifikimi me dy faktorë, siç sugjeron emri i tij, kombinon përdorimin e një fjalëkalimi me një metodë tjetër që mund të jetë një mesazh me tekst, një aplikacion ose një identifikim biometrik.

  1. Ruani lotët duke ruajtur të dhënat tuaja

Ruajtja e rregullt e të dhënave tuaja duhet të jetë një refleks. Mund të jetë i dobishëm në rast të mosfunksionimit të harduerit ose një virusi. Gjithashtu ju bën më pak të prekshëm ndaj sulmeve të ransomware, të cilat janë rritur që nga pandemia. Mund të ruani kopje rezervë në hapësirën ruajtëse të jashtme që e mbani të ndarë nga kompjuteri juaj ose në renë kompjuterike (icloud). Ekspertët rekomandojnë zbatimin e strategjisë 3-2-1: tre kopje të të dhënave tuaja në dy lloje të ndryshme ruajtjeje me një kopje të ruajtur në një vend tjetër.

  1. Përditëso, përditëso dhe përditëso sërish

Përditësimet e rregullta sjellin arna sigurie si dhe veçori të reja sigurie. Një patch është një korrigjim i një boshllëku sigurie që është zbuluar që nga fillimi i softuerit. Sistemi operativ (OS), shfletuesit tuaj të internetit dhe antivirusi juaj janë pikat kryesore ku duhet të përqendroheni, por jo të vetmet.

Këshillë bonus: Investoni në një ekran privatësie për kompjuterin dhe ekranin tuaj

Ky opsion është i rëndësishëm nëse punoni rregullisht në të dhëna të ndjeshme në publik. Ai përbëhet nga një pjesë e polarizuar që kufizon këndin e shikimit midis 30 dhe 60 gradë, dhe zakonisht kushton nën 50 euro për një ekran laptop.

Mendoni si perde dritaresh për ekranin tuaj. Për njerëzit përreth jush, ekrani do të duket i errët. Disa ekrane të privatësisë përfshijnë gjithashtu funksione për të përmirësuar komoditetin tuaj kur punoni përpara një ekrani, të tilla si një opsion kundër reflektimit ose një filtër i dritës blu./scan

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë