Bashke

Alarmon OBSH: Përdorimi i tepruar i antibiotikëve, 10 milionë të vdekur brenda 2050

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë alarmin për përdorimin e tepruar të antibiotikëve. Siç thekson organizata, dëmton ndjeshëm efektivitetin e tyre dhe rrit rezistencën ndaj substancave antimikrobike që mund të jenë përgjegjëse për miliona viktima në mbarë botën deri në vitin 2050.

Agjencia e OKB-së vlerëson se, nëse nuk ka ndërhyrje të menjëhershme, AMR mund të shkaktojë deri në 10 milionë vdekje deri në vitin 2050. Një burim i madh shqetësimi për autoritetet shëndetësore është marrja e antibiotikëve pa recetë.

Një studim i kryer në 14 vende të rajonit, në Europën Lindore dhe Azinë Qendrore, tregon se arsyet e dhëna për të justifikuar marrjen e antibiotikëve janë në 24% të rasteve ftohja e zakonshme e shoqëruar me simptoma gripi (16%), dhimbjet e fytit. 21%) dhe kollë (18%).

Sipas studimit, vendet më të rrezikuara janë Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia, Kazakistani, Kirgistani, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Taxhikistani, Turqia dhe Uzbekistani, një e treta e njerëzve të anketuar marrin antibiotikë pa recetë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë