Bashke

Ali Ahmeti dhe Ivan Stoilkoviç në vijë të njejtë kundër Albin Kurtit!

Faktet nga e kaluara e afërt dëshmojnë afërsinë në qëndrime mes kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmetit dhe kryetarit të Partisë Demokratike Serbe në Maqedoninë e Veriut, z. Ivan Stoilkoviç, e gjithë kjo kur bëhet fjalë për Ballkanin e Hapur dhe Albin Kurtin.
Të shofim se çka kanë deklaruar publikisht këto dy figura dhe subjektet e tyre politike fillimisht për ardhjen e Albin Kurtit në inaugurimin e rrugës “Adem Demaçi” në Çair dhe vizitën e tij në Qytetin e Tetovës ku mes tjerash u premtua edhe rruga kufitare Tetovë – Prizren.
Ivan Stoilkoviç për vizitën e Albin Kurtit në 11 Gusht të vitit 2023, deklaroi:

“Bora nuk bie që t’i mbulojë mallet, por që t’i shpalos gjurmët e kafshëve të cilët ecin.” Me këtë citat Ivan Stoilkoviç e përshkruan vizitën e Kurtit si jodiplomatike, të pazakontë dhe pa paralajmërim. Ai poashtu vizitën e kryeministrit të Kosovës e konsideron edhe si rrezik për Maqedoninë e Veriut.
Qëndrime të ngjashme kishte edhe partia shqiptare në pushtet – Bashkimi Demokratik për Integrim, gjegjësisht përmes zëdhënësit të partisë, njëkohësisht Ministër i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani dhe Shefi i Kabinetit të Ali Ahmetit, zv. Kryeministri dhe Ministri për Sistem Politik, Artan Grubi, të cilët e ironizuan vizitën e kryeministrit Kurti.
Në pyetje gazetareske, Bujar Osmani u përgjigj: “Nuk kam informacione zyrtare. Me siguri nuk vjen si Kryeministër.”, ndërsa nga ana tjetër përmes rrjetit social facebook, ditën kur kryeministri Kurti ishte në Maqedoni, ai postoi në profilin e tij shkrimin “A mos ka bo vaki najsend!”.
Madje në një intervistë në Top Story kishte reaguar edhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, z.Ali Ahmeti ku kishte një mendim kundër Albin Kurtit edhe atë duke shtuar se ‘Albin Kurti ka ndërhyrë në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut’’
Për vizitën e Albin Kurtit në Maqedoni, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka deklaruar që vizita është pjesë e agjendës Qeveritare, dhe se Kurti vjen në Maqedoni si kryeministër i Republikës së Kosovës me ftesë të Kryetarit të Komunës së Çairit, z. Visar Ganiut në riemërtimin e një prej rrugëve të kësaj komune me emrin e veprimtarit “Adem Demaçit” dhe me ftesë të Kryetarit të Komunës së Tetovës, z. Bilall Kasamit.
Momenti tjetër ku i bën bashk Ivan Stoilkoviçin dhe Ali Ahmetin, është qëndrimi në vijë të njejtë sa i përket çështjes së Ballkanit të Hapur! Në këtë drejtim, në vazhdim do t’i shpalosim qëndrimet e këtyre dy figurave dhe subjekteve të tyre politike.
Deklarata e Stoilkoviçit mbi Ballkanin e Hapur në median Republika: “Ajo që është e dukshme është që Kosova është protektorat nën mbrojtje të bashkësisë ndërkombëtare, por si e tillë është burim i destabilitetit të mundshëm në rajon dhe ata vazhdojnë që ta bëjnë të veten në formë egoiste. Këtë qasje shteti i Sërbisë nuk do ta lejojë më.”
Ndërsa deklarata e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmetit për Ballkanin e Hapur qëndron kështu: “Unë e kam kuptuar Ballkanin e Hapur dhe për atë arsye edhe e mbështesë, që të arrihet pajtimi mes popujve të Ballkanit Perëndimor”. Ahmeti në vazhdim potencon që Ballkani i Hapur është instrument për tu pajtuar Ballkani, ndërsa Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, Ali Ahmetin e sheh si pionier të Ballkanit të Hapur.
Pavarësisht idesë që Ballkani i Hapur e la pas dore Republikën e Kosovës, Ahmeti dhe Stoilkoviç këmbëngulin që ideja e Ballkanit të Hapur vazhdon të jetë në dobi rajonale, e që në këtë rast tashmë edhe me të gjitha rezultatet analitike del që fitues i vetëm i Ballkanit të Hapur është zhvillimi ekonomik i Sërbisë dhe qasja e tyre në Portin e Durrësit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë