Bashke

Arabia Saudite do të presë Kupën e Botës 2034, e konfirmon Infantino

Disa orë pasi federata e futbollit të Australisë njoftoi se nuk do të bënte ofertë për të pritur Kupën e Botës për meshkuj të FIFA-s në vitin 2034, duke e lënë Arabinë Saudite si kandidatin e vetëm të mbetur në ditën e fundit për aplikantët, Gianni Infantino, presidenti i qeverisë globale të futbollit, konfirmoi në një postim në Instagram se sauditët do të organizojnë eventin më të madh në sport.

Është shpallja e dytë e Kupës së Botës në më pak se një muaj. Më 11 tetor, FIFA zbuloi se edicioni i vitit 2030 do të mbahej në Marok, Portugali dhe Spanjë, me tre ndeshjet e para të atij turneu që do të luheshin në Argjentinë, Paraguaj dhe Uruguai për të shënuar 100 vjetorin e Kupës së Botës. Konkursi i parë u organizua në Uruguaj në vitin 1930.

Kanadaja, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara u zgjodhën në vitin 2018 për të bashkëorganizuar Kupën e Botës 2026, e cila do të jetë e para që do të përfshijë 48 kombe pjesëmarrëse. Nga Franca 1998 deri në Kupën e Botës të vitit të kaluar në Katar, turneu i meshkujve u konkurrua nga 32 ekipe.

“Tre edicione, pesë kontinente dhe dhjetë vende të përfshira në organizimin e ndeshjeve në turne, kjo po e bën futbollin me të vërtetë global!”, ka shkruar Infantino në rrjetet sociale.

Zgjedhjet nuk ishin pa polemika. FIFA ka bërë për dekada me rotacion Kupat e Botës ndërmjet gjashtë konfederatave të saj. Që nga viti 2002, Kupa e Botës është mbajtur dy herë në Azi dhe Evropë dhe një herë në Afrikë dhe Amerikën e Jugut, me Amerikën e Veriut, e cila u organizua për herë të fundit në vitin 1994.

Prandaj pritej prej kohësh që Amerika e Jugut të priste të gjithë ngjarjen e njëqindvjetorit, por një ofertë e përbashkët nga Argjentina, Kili, Paraguai dhe Uruguai dështoi. Tani, për shkak të atyre tre ndeshjeve të raundit të parë në vitin 2030, kontinenti nuk kishte të drejtë të konkurronte për vitin 2034.

Me Afrikën, Evropën dhe Amerikën e Veriut gjithashtu jashtë tryezës si mikpritës, vetëm kërkuesit e mundshëm nga rajonet e Azisë dhe Oqeanisë mbetën në garë.

FIFA u dha vendeve të interesuara vetëm 25 ditë për të paraqitur një ofertë zyrtare për Kupën e Botës 2034. Në fund, Australia, e cila bashkë-organizoi një Kupë Botërore jashtëzakonisht të suksesshme për femra me Zelandën e Re gjatë verës, me sa duket vendosi se nuk do të ishte në gjendje të mposhtte ofertën saudite, e cila mbështetet nga fondi sovran i pasurisë së mbretërisë.

Infantino tha se proceset e tenderimit për 2030 dhe 2034 “u miratuan me konsensus nëpërmjet Këshillit të FIFA-s, ku përfaqësohen të gjashtë konfederatat, pas dialogut konstruktiv dhe konsultimeve të gjera”, shkroi ai.

“Futbolli bashkon botën si asnjë sport tjetër, dhe Kupa e Botës FIFA është vitrinë e përsosur për një mesazh uniteti dhe përfshirjeje, si dhe ofron një ilustrim të rëndësishëm se si kulturat e ndryshme mund të jenë së bashku dhe mund të mësojnë dhe kuptojnë më mirë njëra-tjetrën”, vazhdoi postimi i Infantino-s.

“Ndërsa jetojmë në një botë gjithnjë e më të ndarë dhe agresive, ne tregojmë edhe një herë se futbolli, sporti kryesor global, bashkon si asgjë tjetër. Ne të gjithë kemi nevojë për këto raste uniteti dhe Kupat e Botës së ardhshme FIFA ofrojnë një forcë unike”, përfundoi kreu i FIFA-s.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë