Bashke

Arinjtë polarë përballen me kërcënimin e urisë ndërsa akulli shkrihet nga ngrohja globale

Disa arinj polarë po përballen me urinë ndërsa akulli i detit Arktik shkrihet sepse ata nuk janë në gjendje të përshtatin dietën e tyre për të jetuar në tokë, kanë zbuluar shkencëtarët.

Speciet ikonike të Arktikut normalisht ushqehen me foka me unaza që i kapin në akull në det të hapur, përcjell klankosova.tv.

Por ndërsa akulli zhduket në një botë që po ngrohet, shumë arinj po kalojnë më shumë kohë në breg, duke ngrënë vezë zogjsh, manaferra dhe bar.

Megjithatë, kafshët humbin peshë me shpejtësi në tokë, duke rritur rrezikun e ngordhjes.

Ariu polar është bërë mishërim për kërcënimin në rritje të ndryshimeve klimatike në Arktik, por realiteti i ndikimit në këtë specie është i ndërlikuar.

Ndërsa numri i arinjve u ul deri në vitet 1980, kjo ishte kryesisht për shkak të gjuetisë së paqëndrueshme.

Me mbrojtje më të madhe ligjore, numri i arinjve polarë është rritur. Por rritja e temperaturave globale tani shihet si kërcënimi më i madh i tyre.

Kjo sipas BBC, për shkak se detet e ngrira të Arktikut janë çelësi për mbijetesën e tyre.

Kafshët përdorin akullin e detit si një platformë për të gjuajtur foka me unaza, të cilat kanë përqendrime të larta yndyre, kryesisht në fund të pranverës dhe në fillim të verës.

Por gjatë muajve të ngrohtë shumë pjesë të Arktikut tani janë gjithnjë e më shumë pa akull.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë