Bashke

Befasia e afatit kalimtar të janarit: Ancelotti e do rikthimin e Benzemas

Carlo Ancelottit vazhdon t’i mungojë Karim Benzema dhe drama e largimit të tij duket se nuk ka përfunduar.

Sulmuesi francez, i cili fillimisht ishte pjesë e planeve sulmuese të strategut italian për këtë sezon, i befasoi të gjithë duke pranuar një ofertë nga Al-Ittihad, i nxitur nga një ofertë e majme financiare prej 100 milionë eurosh për secilin nga tri sezonet që luan në Arabinë Saudite.

Megjithatë, nuk ka kaluar as gjysmë viti nga kalimi i tij dhe Benzema nuk ndihet në elementin e tij në futbollin arab. Pakënaqësia është e dukshme dhe lojtari është i vendosur të gjejë një rrugëdalje, megjithëse nuk do të jetë një rrugë e lehtë. Përpjekja e tij e parë ishte t’i afrohej Real Madridit, ku la një trashëgimi të rëndësishme, por klubi e informoi se kishte mbyllur listën e tyre dhe nuk ishte i interesuar ta rikthente.

Megjthatë, Ancelotti, i cili ka treguar vlerësimin e tij për sulmuesin e talentuar, do t’i kishte kërkuar Florentino Perezit të konsideronte rikthimin e tij nëse Benzema do të arrinte ta bindë ekipin e tij aktual për një huazim deri në fund të sezonit, siç raportohet nga gazeta ‘Sport’.

Por, Real Madridi nuk është e vetmja derë e hapur për sulmuesin francez. Me mbylljen e merkatos së dimrit, skuadrat e Ligës Premier, si Chelsea dhe Arsenal, po shfaqen si destinacione të mundshme për Benzeman. Konkurrueshmëria dhe atraktiviteti i ligës angleze mund ta tundojë sulmuesin.

Për më tepër, Lyoni gjithashtu ka treguar interes për të mirëpritur yllin e tyre të mëparshëm, gjë që do të ishte një kthim emocional në shtëpi. Saga e Benzemas është larg përfundimit dhe javët e ardhshme do të jenë vendimtare në përcaktimin e fatit të tij.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë