Bashke

Caktohet data dhe vendi ku do të mbahet ceremonia e “The Best” nga FIFA

Bota e futbollit do të zbresë në Londër janarin e ardhshëm për edicionin e tetë të çmimeve më të mira të futbollit FIFA.

Ceremonia prestigjioze e çmimeve do të mbahet të hënën, më 15 janar (2024) në një vend që do të konfirmohet në kryeqytet, ku anëtarët e familjes botërore të futbollit do të mblidhen për të nderuar anëtarët e shquar të sportit më të njohur në botë.

Ngjarja në Londër do të jetë hera e tretë që FIFA mban çmimet më të mira të futbollit FIFA në kryeqytetin britanik, pasi ceremonitë e çmimeve të vitit 2016 dhe 2017 u organizuan në qytet.

Do të jepen njëmbëdhjetë çmime në Londër në janarin e ardhshëm me listat e shkurtra për çdo çmim të shpallur në shtator 2023. Nga këto lista të shkurtra, tre finalistë në shumicën e kategorive janë përzgjedhur nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga katër grupe: trajnerë dhe kapitenët e kombëtarëve, gazetarët dhe tifozët që votuan në faqen zyrtare të FIFA-s.

Përzgjedhjet nga katër grupet e votimit – trajnerët, kapitenët, gazetarët dhe tifozët – secili llogaritet për 25 për qind të votave totale, pavarësisht nga numri i votuesve nga secili grup.

FIFA do të shpallë finalistët për kategoritë kryesore të çmimeve gjatë javëve në vijim:

Lojtarja më e mirë për femra

Lojtari më i mirë për meshkuj

Trajneri/ja më i/e mirë për femrave

Trajneri më i mirë për meshkuj

Portierja më e mirë për femra 

Portieri më i mirë për meshkuj 

Çmimi Puskas (i dhënë për golin më të mirë të vitit)

Çmimi FIFA Fan Play Award FIFA

FIFA FIFPRO formacioni i femrave

FIFA FIFPRO formacioni i meshkujve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë