Bashke

Cili është qyteti më i ndotur në botë?

Delhi është emëruar si kryeqyteti më i ndotur në botë për vitin 2023, pasi India – dhe e gjithë Azia Jugore – vazhdojnë të përballen me smogun dhe ajrin toksik.

Një raport për qytetet më të ndotura në mbarë botën nga IQAir, një grup monitorues i cilësisë së ajrit me bazë në Zvicër, zbuloi se nëntë nga 10 më të ndoturit ishin në Indi, shkruan skynews.

Delhi përballet me cilësi të dobët të ajrit gjatë gjithë vitit, por dimri është zakonisht kur është në gjendjen më të keqe. Shkollat ​​dhe kolegjet u mbyllën për disa ditë në fund të vitit të kaluar për shkak të ajrit toksik.

Në nëntor, Nju Delhi solli kufizime në numrin e makinave në rrugë për të frenuar ndotjen e ajrit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë