Bashke

FOTO/ Teleskopi hapësinor evropian Euklid publikoi imazhet e para të universit

Teleskopi Hapësinor Eiropian Euklid ka publikuar imazhet e tij të para, duke zbuluar një mjegullnajë verbuese që i ngjan kokës së një kali, si dhe galaktika të largëta që nuk janë parë kurrë më parë.

Në korrik, Euklidi u nis në misionin e tij të parë për të studiuar misteret kozmike të materies së errët dhe energjisë së errët.

Teleskopi, i vendosur rreth 1.5 milion kilometra nga Toka, ka për detyrë të hartojë një të tretën e universit, i cili përfshin rreth dy miliardë galaktika.

Euklidi filloi sot dërgimin e vëzhgimeve të para nga hapësira, sipas një deklarate nga Qendra Evropiane e Operacioneve në Darmstadt, Gjermani.

“Imazhe mahnitëse dhe frymëzuese që na kujtojnë pse është e nevojshme të shkojmë në hapësirë ​​për të mësuar më shumë rreth mistereve të universit”, tha kreu i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), Josef Aschbacher.

Mes fotove është një imazh i Mjegullnajës së Kokës së Kalit, brenda yjësisë së afërt të Orionit, si dhe imazhe të galaktikave spirale.

Specialiteti i Euklidit është se ai ka një fushë të gjerë shikimi “të paparë kurrë në historinë e astronomisë”, thanë shkencëtarët.

Falë kësaj pamjeje të gjerë, teleskopi, i pajisur me dy pajisje (optike dhe afër infra të kuqe), është në gjendje të kapë imazhe kaq të mëdha me rezolucion të lartë.

ESA e përshkruan Euklidin si “detektivin e saj të anës së errët”, i ngarkuar për të hetuar pse 95 për qind e kozmosit duket se përbëhet nga materia e errët dhe energjia e errët, për të cilat pothuajse asgjë nuk dihet./alsat.mk

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë