Bashke

Gati 50 thesare globale mund të jenë gati për të marrë statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s!

Një koleksion varresh nga konfederata e lashtë Gaya e Koresë, një kështjellë unazore e epokës së vikingëve në Danimarkë, një qytet i lashtë tajlandez dhe punime tokësore 2000-vjeçare në Ohio janë ndër pretendentët për t’u regjistruar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s këtë vit.

Pas shumë diskutimesh, Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO) pritet së shpejti të shpallë se cilat vende u është dhënë nderi i një vendi në listën e saj të vendeve të trashëgimisë botërore. Këtë vit, Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s po shqyrton nominimet nga viti 2022 dhe 2023, me pjesëmarrës nga e gjithë bota që marrin pjesë në sesionin në Riad, Arabi Saudite për të shqyrtuar pothuajse 50 pretendentë.

Takimi i këtij viti vjen 45 vjet pasi UNESCO përcaktoi vendet e saj të para të Trashëgimisë Botërore, kur Parku Kombëtar Yellowstone i Shteteve të Bashkuara dhe Ishujt Galapagos të Ekuadorit siguruan një vend në listën e lakmuar. Sipas UNESCO-s, vendet duhet të jenë me “vlerë të jashtëzakonshme universale” për t’u përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore.

Për t’u kualifikuar, një vend duhet të plotësojë të paktën një nga një listë specifike kriteresh, e cila “rishikohet rregullisht nga komiteti për të pasqyruar evolucionin e vetë konceptit të Trashëgimisë Botërore”. Procesi i nominimit mund të zgjasë me vite, dhe nëse një pikë referimi hiqet gjatë një viti, ai mund të shqyrtohet përsëri kur të vijë konventa e ardhshme e UNESCO-s.

Pasi një pikë referimi i jepet statusi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, vendi ose kombi ku ai është i bazuar mund të marrë ndihmë financiare, si dhe këshilla të ekspertëve nga UNESCO për të ndihmuar në ruajtjen e sitit.  Deri më tani, Komiteti i Trashëgimisë Botërore ka regjistruar rreth 1,157 vende në 167 vende të ndryshme në Listën e Trashëgimisë Botërore. Vetëm ato vende që nënshkruajnë konventën për krijimin e Komitetit dhe listës së Trashëgimisë Botërore lejohen të emërojnë vende. Ndërsa ky përbëhej nga rreth 40 vende kur u prezantuan nominimet, që atëherë është rritur në 195 vende.

Gaya Tumuli, i përbërë nga shtatë grupime varresh nga konfederata e lashtë Gaya e Koresë, është një nga shumë pikat kryesore nga 50 vendet e nominuara për regjistrim në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s këtë vit. Tumat e varrimit në formë koni, të cilat shtrihen përgjatë kodrave të Goryeong, do të ishin vendi i 16-të në Korenë e Jugut që do t’i shtohej listës nëse zgjidhej.

Duke përfshirë një sipërfaqe prej 830 miljesh katrorë, peizazhi i jashtëzakonshëm i Parkut Kombëtar të Maleve Bale të Etiopisë është gjithashtu një konkurrent i fortë. I ndodhur 240 milje në juglindje të Addis Abeba, parku përfshin një sipërfaqe prej 830 miljesh katrore, duke përfshirë Rrafshnaltën Sanetti, e cila është shtëpia e ujkut etiopian, qenushit më të rrallë në botë.

Ndërkohë, Gordion, kryeqyteti i Frigjisë së lashtë në Turqi është nominuar gjithashtu nën seksionin “pronat kulturore”. Me një histori të shquar që daton në epokën e hershme të bronzit në vitin 3000 p.e.s., Gordion mban rreth 90 tuma në formë piramide, më e madhja që besohet të jetë varri i mbretit të lashtë Midas. Thesare të tjera në listën e konsideratës përfshijnë:

 • Fortesat e Unazës së Epokës së Vikingëve, Danimarkë: Rrënojat e fortifikimeve dhe banesave antike që besohet se datojnë më shumë se 1000 vjet më parë.
 • Pyjet e thata Andrefana, Madagaskar: Peizazhe shumë të pazakonta të florës dhe faunës, duke përfshirë lemurët, që gjenden vetëm në Madagaskar.
 • Qyteti i lashtë i Si Thep, Tajlandë: Rrënojat e një qyteti antik që dikur u rrit në një shtet të fuqishëm lokal.
 • Maison Carrée e Nîmes, Francë: Tempulli romak “Shtëpia Sheshi” është një nga reliket më të ruajtura të sundimit të perandorisë romake mbi Francën jugore.
 • Uruq Bani Ma’arid, Arabia Saudite: Skaji perëndimor i Ar-Rub’ al-Khali, ose Lagjja e zbrazët, është një nga shkretëtirat më spektakolare me rërë në botë dhe shtëpia e oriksit të rrallë arab.
 • Punimet Ceremoniale Toke Hopewell, Ohio: Këto struktura gjigante ceremoniale datojnë deri në 2000 vjet, me disa që besohet se përdoren si observatorë hënor ose astral.
 • Qendra historike e Gorokhovets, Rusi: Ky qytet i vogël mesjetar në Vladimir Oblast, Rusi është shtëpia e Muzeut Historik dhe Arkitekturor Gorokhovets.
 • Trashëgimia hebraike-mesjetare e Erfurt, Gjermani: Sinagoga e Vjetër, e cila mban një banjë rituale hebraike të njohur si mikveh, dhe gurët e varreve të komunitetit hebre mesjetar janë ndër shembujt e shumtë të trashëgimisë së rëndësishme hebraike-mesjetare në qytetin e Erfurt, Gjermani.
 • Koh Ker: Vendi arkeologjik i Lingapura antike ose Chok Gargyar, Kamboxhia: Një ish-kryeqytet i Perandorisë Kmere, ky kompleks tempulli i shekullit të 10-të në Kamboxhia veriore përmban një piramidë ikonike me shtatë shkallë, e njohur si Prang.
 • Kuldīga, dikur Goldingen, në Courland, Letoni: Ky qytet simpatik në rajonin Courland të Letonisë është i njohur për qytetin e tij të bukur të vjetër dhe urën me tulla të kuqe.
 • Kaunas modernist: Arkitektura e Optimizmit, 1919-1939, Lituani
 • Parku Kombëtar Arkeologjik Tak’alik Ab’aj, Guatemalë.
 • Santiniketan, Indi
 • Rrugët e Mëndafshit: Korridori Zarafshan-Karakum, Taxhikistan
 • Talayotic Menorca, Spanjë.scantv
Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë