Bashke

Gjermania jep 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Berlini ka njoftuar raundin e ri të financimit për Ukrainën, në një total prej 500 milionë eurove. Boris Pistorius, ministri i Mbrojtjes, tha se paketa përfshinte 10 mijë fishekë municionesh. Paketa u njoftua gjatë bisedimeve me SHBA-në dhe aleatët e tjerë në bazën ajrore Ramstein, raporton skynews.

Duke folur në margjinat e bisedimeve, Pistorius tha se SHBA-ja ishte ende një partner i besueshëm, pavarësisht frikës se një presidencë e mundshme e Donald Trumpit mund të dëmtojë perspektivat e luftës të Ukrainës.
Ai tha gjithashtu se nuk kishte asgjë për të shtuar në pozicionin e Gjermanisë se nuk do të kishte çizme në terren në Ukrainë. Gjermania ka qenë mbështetësi i dytë më i madh financiar i Ukrainës, pas SHBA-së./ abcnews.al
Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë