Bashke

Gjithçka që duhet të dini për EURO 2024

Ka mbetur vetëm një ditë deri në fillimin e Kampionatit Evropian në Gjermani, i cili do të hapet nga nikoqiri që do të ndeshjet me Skocinë të premten në Berlin.

Një ditë pas na pret ndeshja e parë e kombëtares shqiptare, ku skuadra e Sylvinhos do të luajë kundër Italisë në Dortmund të shtunën në orën 21:00, katër ditë më vonë do të përballet me Kroacinë në Hamburg, ndërsa fazën e grupeve do ta përfundojnë më 24 qershor në Dusseldorf ndaj tri herë kampionit, Spanjës.

Shqipëria luan vetëm Kampionatin Evropian të dytë në histori, pas atij të vitit 2016, ku nuk doli nga grupet, me vetëm një fitore ndaj Rumanisë.

Shqipëria që ka treguar paraqitje të mirë në eliminatoret e fundit, do të mundohet të tregojë të njëjtën gjë në Euro 2024, edhe pse ka do të jetë e vështirë kundër tre gjigantëve si Spanja, Italia dhe Kroacia.

Dy kombëtaret e para nga çdo grup e kanë kalimin e garantuar, por do të kalojnë tutje edhe katër kombëtaret më të mira të vendit të tretë nga gjashtë grupet.

Deri në fund do të zhvillohen 51 gjatë gjithë turneut në dhjetë stadiume në Gjermani.


Programi i ndeshjeve të Shqipërisë në grup

Itali – Shqipëri – 15 qershor, ora 21:00 (Dortmund)

Shqipëri – Kroaci – 19 qershor, ora 15:00  (Hamburg)

Shqipëri – Spanjë-  24 qershor, ora 21:00 (Dusseldorf)


Lista e të gjitha stadiumeve mikpritëse 

Berlin – Stadiumi Olimpik, kapaciteti 74.461

Mynih – Fussball Arena Munich, kapaciteti 70,076

Dortmund – BVB Stadium Dortmund, kapacitet 65,849

Stuttgart – Stuttgart Arena, kapaciteti 54,906

Gelsenkirchen – Arena AufSchalke, kapacitet 54.740

Frankfurt – Frankfurt Arena, kapaciteti 54,697

Hamburg – Volksparkstadion, kapacitet 52.245

Düsseldorf – Düsseldorf Arena, me kapacitet 51.031

Koln – Stadiumi i Kolnit, me kapacitet 49 827

Leipzig – Stadiumi Leipzig, kapaciteti 42,959


Orari i ndeshjeve 


Grupi A

Raundi i parë: E premte, 14 qershor (Mynih) Gjermani – Skoci; E shtunë, 15 qershor (Koln) Hungari – Zvicër

Raundi i dytë: E mërkurë, 19 qershor (Koln) Skoci – Zvicër; E mërkurë, 19 qershor (Sttutgart) Gjermani – Hungari

Raundi i tretë: E diel, 23 qershor (Frankfurt) Zvicër – Gjermani; E diel, 23 qershor (Sttutgart) Skoci – Hungari


Grupi B

Raundi i parë: E shtunë, 15 qershor (Berlin) Spanjë – Kroaci; E shtunë, 15 qershor (Dortmund) Itali – Shqipëri

Raundi i dytë: E mërkurë, 19 qershor (Hamburg) Kroaci– Shqipëri; E enjte, 20 qershor në (Gelsenkirchen) Spanjë – Itali

Raundi i tretë: E hënë, 24 qershor (Leipzig) Kroaci– Itali; E hënë, 24 qershor (Düsseldorf) Shqipëri – Spanjë


Grupi C

Raundi i parë: E diel, 16 qershor (Gelsenkirchen) Serbi – Angli; E diel, 16 qershor (Shtutgart) Slloveni – Danimarkë

Raundi i dytë: E enjte, 20 qershor (Frankfurt) Danimarkë – Angli; E enjte, 20 qershor (Mynih) Slloveni – Serbi

Raundi i tretë: E martë, 25 qershor (Këln) Angli – Slloveni; E martë, 25 qershor (Mynih) Danimarkë – Serbi


Grupi D

Raundi i parë: E diel, 16 qershor (Hamburg) Poloni – Holandë; E hënë, 17 qershor (Düsseldorf) Austri – Francë

Raundi i dytë: E premte, 21 qershor (Berlin) Poloni-Austri; E premte, 21 qershor (Leipzig) Holandë – Francë

Raundi i tretë: E martë, 25 qershor (Berlin) Holandë – Austri; E martë, 25 qershor (Dortmund) Francë – Poloni


Grupi E

Raundi i parë: E hënë, 17 qershor në Frankfurt: Belgjikë – Sllovaki; E hënë, 17 qershor në Mynih: Rumani – Ukrainë

Raundi i dytë: E premte, 21 qershor në Düsseldorf: Sllovaki – Ukrainë; E shtunë, 22 qershor në Këln: Belgjikë – Rumani

Raundi i tretë: E mërkurë, 26 qershor (Frankfurt) Sllovaki – Rumani; E mërkurë, 26 qershor (Shtutgart) Ukrainë – Belgjikë


Grupi F

Raundi i parë: E martë, 18 qershor (Dortmund) Turqi – Gjeorgji; E martë, 18 qershor (Leipzig) Portugali – Republika Çeke

Raundi i dytë: E shtunë, 22 qershor (Dortmund) Turqi – Portugali; E shtunë, 22 qershor (Hamburg) Gjeorgji – Republika Çeke

Raundi i tretë: E mërkurë, 26 qershor (Gelsenkirchen) Gjeorgji – Portugali; E mërkurë, 26 qershor (Hamburg) Republika Çeke – Turqi


Fondi i çmimeve

Krahasuar me Euron e kaluar, UEFA i rriti fitimet e çmimeve me 23 për qind. Tani totali është 371 milionë euro. Të gjitha kombëtaret pjesëmarrëse marrin 9.25 milionë euro të garantuara.

Çdo fitore në grup sjell 1.5 milionë euro, ndërsa barazimi 750 mijë.

Kalimi në 1/16 vlen 2 milionë euro, çerekfinalet 3,25 milionë dhe gjysmëfinalet 5 milionë. Më në fund humbësit në finale do të marrin 7 milionë, kurse fituesit e medaljes së artë do të jenë më të pasur për 10 milionë euro.

Kampionët e Evropës do të fitojnë 34 milionë euro. Çmimet zakonisht shpërndahen në raportin 60 për qind për federatën dhe 40 për qind për lojtarët dhe stafin.

 

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë