Bashke

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Google tha të enjten se do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë.

E quajtur Umoja (një fjalë që do të thotë “unitet”), njëri skaj i kabllos do të fillojë në Kenia dhe do të kalojë përmes Ugandës, Ruandës, Republikës Demokratike të Kongos, Zambisë, Zimbabvesë dhe Afrikës së Jugut – kaluar Oqeanin Indian nën tokë.

Google thotë se projekti është krijuar për të “rritur lidhjen dixhitale, përshpejtuar rritjen ekonomike dhe thellimin e qëndrueshmërisë në të gjithë Afrikën”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Përveç vetë kabllos, kompania thotë se do të punojë me qeverinë keniane për të rritur sigurinë kibernetike, inovacionin e drejtuar nga të dhënat, përmirësimin dixhital dhe vendosjen e AI me përgjegjësi dhe siguri.

Umoja do të bashkohet me Equiano, kabllon private nënujore të Google që kalon midis Portugalisë dhe Afrikës së Jugut.

Google thotë se rruga e re është kritike për të forcuar qëndrueshmërinë e rrjetit në rajon, i cili ka një histori të “ndërprerjeve me ndikim të lartë”.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë