Bashke

Juventusi feston eliminimin e Milanit nga Liga e Kampionëve

Eliminimin e Milanit nga Liga e Kampionëve e feston edhe Juventusi, që aktualisht e sheh veten gjithnjë e më pranë sigurimit të një bilete për në Botërorin e klubeve, i planifikuar për t’u mbajtur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në verën e 2025-ës.

Nga skuadrat italiane, Interi e ka siguruar biletën edhe matematikisht për të marrë pjesë, pasi pozicionohet më mirë se çdo skuadër tjetër në renditjen 4-vjeçar të UEFA-s. Në vendin e dytë ndodhet Juventusi, që kërcënohej nga Milani dhe Lazio.

Juventusi ka 47 pikë në rankimin e 4-viteve të fundit dhe nuk ka mundësi ta përmirësojë rezultatin, pasi nuk luan në Europë, ndërsa Milani e mbylli me 41 pikë, por nëse do të kualifikohej në fazën e 1/8-ave të Championsit, do të kishte marrë edhe një bonus prej 4 pikësh, që do ta çonte në 45 pikë dhe më pas do t’i mjaftonte vetëm një fitore e një barazim për të parakaluar bardhezinjtë.

Aktualisht në garë ka mbetur vetëm Napoli, që ka shkuar në kuotën e 41 pikëve dhe i duhet të kapë gjysmëfinalet për të qenë e sigurt që do të parakalojë Juventusin. Një tjetër mënyrë që Napoli të mund të parakalojë bardhezinjtë, është të fitojë të dy ndeshjet e fazës së 1/8-ave dhe njërën nga sfidat çerekfinale, opsione këto që duken të vështira, nëse sheh listën e kundërshtarëve të mundshëm.

Në letër, shanse për të parakaluar Juventusin ka edhe Lazio, por vetëm nëse ia del të fitojë Ligën e Kampionëve, një mision ky thuajse i pamundur për kryeqytetasit. Kështu pas festës për eliminimin e Milanit, te Juventus shpresojnë edhe në kapitullimin e shpejtë të Napolit, për të marrë pjesë në kompeticionin që pritet t’u sigurojë nga 50 milionë euro klubeve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë