Bashke

Këta janë telefonat më të shitur të të gjitha kohërave – në vend të parë është ai, prodhimi i të cilit u ndalua në vitin 2009

Visual Capitalist ka publikuar një grafik interesant, ku ka renditur telefonat më të shitur deri sot, duke përdorur statistika nga uebfaqe të ndryshme.

Është interesante se prodhimi i të gjitha modeleve të përfshira në listë është ndërprerë, ndërsa modelet e prezantuara pas vitit 2021 ende nuk kanë hyrë në top 15-she.

Lista kryesohet nga telefoni më i shitur i të gjitha kohërave, Nokia 1100, i cili para se të ndalonte prodhimin në vitin 2009 ka shitur 250 milionë njësi.

Ndërsa kur bëhet fjalë për prodhimet e kohëve moderne, dominojnë gjigantët Apple dhe Samsung.

Vendin e tretë e zënë iPhone 6 dhe 6 plus të cilët janë ende telefonat inteligjentë më të shitur nga Apple.

1.Nokia 1100 – 250 milionë

2.Nokia 1110 – 248 milionë

3.iPhone 6/6 Plus – 222 milionë

4.Nokia 105 Series – 200 milionë

5.iPhone 6S/6S Plus – 174 milionë

6.iPhone 5S –  165 milionë

7.Nokia 3210 – 161 milionë

8.iPhone 7/7 Plus – 160 milionë

9.iPhone 11/11 Pro/11 Pro Max – 159 milionë

10.iPhone XR/XS/XS Max – 151 milionë

Listën e plotë mund ta gjeni këtu.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë