Bashke

Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare

Klubi i madh brazilian, Santos ka rënë nga kategoria superiore këtë sezon, duke u bërë një nga klubet më të mëdha që përjetojnë rangjet më të ulëta, pas 111 viteve ekzistencë dhe lojë në rangun elitar.

Një rënie nga kategoria është një nga momentet më të dhimbshme që mund të përjetojë një tifoz i ekipit.

Kjo bëhet një tragjedi edhe më e madhe nëse je pjesë e ‘fisnikërisë’ së futbollit botëror dhe je nga ato klube që nuk kanë shkelur kurrë në ‘ferr’.

Kështu ka ndodhur me Santosin që ka braktisur këtë grup të përzgjedhur, pas plotë 111 viteve lojë në ligën elitare.

Gazeta spanjolle Marca ka publikuar një artikull me skuadrat që nuk kanë rënë kurrë nga kategoria, ku shihen klube të mëdha si Real Madridi, Barcelona, Bayern Munichu, Interi dhe Ajaxi.

Në Angli, gazeta spanjolle i ka llogaritur skuadrat vetëm prej kur kampionati njihet si Liga Premier.

Më poshtë keni listën me 23 klubet që nuk kanë rënë kurrë nga kategoria:

Real Madrid

FC Barcelona     

                                                                                     

Athletic Bilbao

Bayern Munich

Bayer Leverkusen (në epokën e Bundesligës)

Everton (në epokën e Ligës Premier)

Manchester United (në epokën e Ligës Premier)

Arsenali (në epokën e Ligës Premier)

Chelsea (në epokën e Ligës Premier)

Liverpool (në epokën e Ligës Premier)

Tottenham (në epokën e Ligës Premier)

Ajax

PSV Eindhoven

Feyenoord

Inter 

Benfica

Porto

Sporting Lisbona 

Boca Juniors

Flamengo

Sao Paulo

Penarol

Montevideo National

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë