Bashke

Ky është i pari vend në historinë moderne që ka humbur të gjitha akullnajat e tij!

Rritja e temperaturave e ka bërë këtë vend të parën në historinë moderne që humbet të gjitha akullnajat. Venezuela ka humbur akullnajën e saj të fundit, duke e bërë atë kombin e parë në historinë moderne që mban këtë rekord të palakmueshëm. Të paktën pesë akullnaja të tjera janë zhdukur në vendin e Amerikës së Jugut gjatë shekullit të kaluar pasi ndryshimet klimatike rritin temperaturat në Ande. Vendi humbi 98 për qind të zonës së tij akullnajore midis 1952 dhe 2019, tregon hulumtimi.

Që nga viti 2011, Humboldt – i njohur gjithashtu si La Corona – qëndronte si akullnaja e fundit e mbetur e Venezuelës. Tani është tkurrur aq shumë sa shkencëtarët e klimës e kanë riklasifikuar atë si një fushë akulli, raporton gazeta britanike The Guardian.

Çfarë është saktësisht një akullnajë?

Akullnajat janë masa të trasha akulli të ngrirë që lëvizin ngadalë në zbritje nën peshën e tyre, duke gërryer tokën përreth. Ato formohen kur bora ngjeshet në akull gjatë shumë shekujve. Shumica e akullit të planetit ruhet në rajonet polare, por ka akullnaja në disa rajone malore të tropikëve – kryesisht në Amerikën e Jugut.

Iniciativa Ndërkombëtare e Klimës së Kriosferës (ICCI), një rrjet ekspertësh dhe studiuesish, postoi këtë javë në Twitter se Humboldt është bërë “shumë i vogël për t’u klasifikuar si akullnajë”. Ndërsa nuk ka asnjë standard universal për të përcaktuar se sa e madhe duhet të jetë një masë për t’u numëruar si akullnajë, pranohet gjerësisht se ato duhet të mbulojnë një minimum prej 10 hektarësh.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë