Bashke

Lituania shokon SHBA-të, Spanja eliminohet – këto janë çiftet çerekfinale

Është mbyllur edhe faza e dytë e grupeve në Kampionatin Botëror për meshkuj, ku Lituani ka mposhtur SHBA-të, ndërsa Spanja u eliminua pasi pësoi nga Kanada.

Në Grupin I, kanë kaluar tutje Italia dhe Serbia, pas fitoreve ndaj Porto Rikos dhe Repulikës Dominikane.

Basketbollistet e Italisë mundën Porto Rikon me rezultat 73-57 dhe siguruan vendin e parë në grup.

Më të mirët te Italia ishin Ricci dhe Tount, të cilët shënuan nga 15 pikë, ndërsa te Puerto Riko u dallua Ëaters me 13 pikë.

Në anën tjetër Serbia fitoi ndaj Republikës Dominikane me rezultat 112:79.

Befasia më e madhe në këtë kampionat ndodhi në Grupin J, ku përballjen për vendin e parë në grup Lituania ishte më e mirë se sa SHBA-të, duke fituar me rezultat 110:104.

Përballjen mes Malit të Zi dhe Greqisë, e fituan malazezët me rezultat 73:69.

Kuzminskas ishte më i miri te lituanët me 15 pikë, ndërsa Edwards me 35 dhe Bridges me 14 pikë ishin më efikas te amerikanët.

Lituania e mbylli fazën e grupeve në vendin e parë, ndaj në çerekfinale do të luajë kundër Serbisë, e cila ishte e dyta në grupin e tyre. Nga ana tjetër, SHBA-të do të luajë kundër Italisë. Ndeshjet çerekfinale janë planifikuar për të martën.

Në Grupin k, Gjermania ka fituar ndeshjen për kreun e grupit ndaj Sllovenisë me rezultat 100:71.

Luka Doncic edhe pse shënoi 23 pikë, nuk ishin të mjaftueshme, pasi gjermanët të udhëhequr nga Schroder me 24 pikë fituan ndeshjen.

Australia ishte më e mirë se Gjeorgjia, duke fituar me rezultat 100-84, për të zënë vendin e tretë në grup.

Befasia më e madhe ka ndodhur në Grupi L, ku Spanja është eliminuar nga Kanada, për t’i dhënë lamtumirën Kampionatit Botëror.

Kanadezët fituan me rezultat 88:85 për të kaluar tutje si lider të grupit.

Letonia në anën tjetër fitoi ndaj Brazilit për të kaluar tutje si i dyti i grupit.

Në çerekfinale, Gjermania do të përballet me befasinë e këtij viti Letoninë, ndërsa Kanada do të jetë përballë Sllovenisë. /Telegrafi/

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë