Bashke

Mexhiti: Qeverisja jonë do të jetë pragmatike, qytetari do ta ndjejë ndryshimin

Izet Mexhiti nga koalicioni “VLEN” në emisionin “Intervistë në SHENJA”, tha se opozitarizmi nuk është rrugë e lehtë, ndërsa ka shprehur skepticizëm se kjo përbërje e Frontit Evropian do të dijë ta bëjë këtë për shkak moshës së tyre.
Ai tha se po vjen një gjeneratë e re e cila do të jetë pragmatike, praktike dhe e veprimit për ta ndje ndryshimin.
Mexhiti tha se ata do qasja e tyre nuk do të jetë vetëm ndërrimi i figurave dhe të rrinë në simbolik por të jetë politik, që do ta ndjej qytetari, biznesmeni, arsimi.
Izet Mexhiti, tha se Qeveria e ardhshme parashikon mbylljen e problemeve elementare të komunave, për t’ju afruar standardeve evropiane.


“Për të mbyllur temat e nevojave elementare, do të ndahen 1 miliard euro në katër vitet e ardhshme për projekte konkrete komunale, ku vitin e parë do të jenë 250 milionë euro, dhe për qëndrimi jonë ka qenë që të marrim 30% e asaj, që nëse e shndërrojmë në numra të jetë diku 70 milionë euro, që mund të zgjedhim mjaft probleme komunale pa dallim se kush i udhëheq ato komuna”, ka deklaruar Mexhiti.


Ai tha se e mira e kësaj qeverisje do të jetë se do të jetë një restart për shkase nuk do të jetë as Nikolla Gruevski e as Ali Ahmeti , por që sipas tij, do të jetë qeveri e gjeneratës së re që premton.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë