Bashke

Morën vërejtje nga Brukseli për përdorimin flamurit të BE-së në propozim-Ligjin për lojërat e fatit – Pse Qeveria e mbajti këtë të fshehur?

Qeveria ka qenë e njoftuar me vërejtjet e Brukselit lidhur me përdorimin flamurit të BE-së në propozim-Ligjin për lojërat e fatit, por një fakt të tillë organi ekzekutiv ka vendosur ta mbaj të heshtur, shkruan Alsat.

Presidenti Stevo Pendarovski i cili ditë më parë refuzoi nënshkrimin e dekretit për lojërat e fatit tha se Qeveria është alarmuar nga Komisioni Evropian për keqpërdorimin e këtij mekanizmi, por përsëri e ka proceduar propozimin deri në miratim.

“Para një muaji, Komisioni Evropian i ka dërguar njoftim Qeverisë në të cilën është theksuar se në Kuvend në procedurë për miratim ka një ligj në të cilin praktikisht është duke u keqpërdorur flamuri i BE-së sepse një direktivë të tillë Evropiane nuk ka. Por pavarësisht kësaj, deputetët shkuan deri në fund dhe e miratuan. Para disa ditëve, ambasadori Gir ishte te unë dhe më tha se kjo është vazhdimësi e serisë së keqpërdorimeve të flamurit të BE-së. Askush nuk e konteston a është ligji i mirë ose i keq. Nuk guxon të keqpërdoret flamuri i BE-së. Nëse duam të shkojmë në Evropë, para se të bëhemi vend anëtarë, duhet të sillemi si Evropian”, tha Stevo Pendarovski, President.

Akuzave të BDI-së se Pendarovski është kundër mbylljes se kazinove dhe se arsyetimi për mos dekretimin është përrall e mbas darkës, i pari i shteti iu përgjigj me qëndrimin e Brukselit.

“Unë nuk mendoj se një njoftim në formë të shkruar i ardhur nga Brukseli në një vend kandidat për vend anëtarë i BE-së është përrallë për fëmijë. Sipas meje kjo është një vërejtje serioze të cilën nuk guxojmë assesi ta përsërisim në të ardhmen”, u shpreh Stevo Pendarovski, President.

BDI ditë më parë vendimin e Pendarovskit e cilësoi si “përrallë mbas darke” duke thelsuar se ky subjekt nuk do të dorëzohet nga beteja sipas tyre për të miratimin e këtij ligji.

Zëvendëskryeministri Artan Grubi e ka cilësuar si vendim për keqardhje duke e akuzuar presidentin se po mban qëndrim kundër mbylljes së bastoreve dhe kazinove.

Në fakt dispozitat ligjore nuk parashikojnë mbylljen e tyre, por distancimin nga objektet shkollore dhe fetare si dhe rregullimin e kontrollit të industrisë përmes shoqërive aksionare të cilat para propozimit të ligjit u formuan me vendim të Qeverisë. / Alsat.mk

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë