Bashke

Mos u mbështetni as tek bitcoin, as tek ari dhe as tek Fed

Me rritjen e arit dhe bitcoin, kjo javë ka qenë tashmë e mrekullueshme për asetet alternative. Megjithatë, ekspertët po këshillojnë investitorët që të mos kërcejnë shumë shpejt. Në fund të fundit, jo gjithçka që shkëlqen është flori.

Çfarë po ndodh: herët të mërkurën, çmimi i bitcoin u rrit mbi 44,000 dollarë. Ky nivel nuk është arritur që nga pranvera e 2022. Në atë moment, “stablecoin” i njohur Terra, i cili supozohej të mbante një pikë çmimi 1 dollarë, humbi kunj. Për më tepër, kriptomonedha e lidhur Luna pati një rënie prej 99% në pak ditë, gjë që rrëzoi pjesën më të madhe të tregut të kriptomonedhave.

Parashikimi i investitorëve që Rezerva Federale do të ulë normat e interesit në vitin 2024 dhe se Komisioni i Letrave me Vlerë do të miratojë një fond të tregtuar në shkëmbim me fokus në bitcoin, duke e bërë më të thjeshtë përfshirjen e investitorëve të zakonshëm, është ajo që ka shkaktuar rritjen e fundit të tregun e kriptomonedhave. 10 janari është afati i fundit për pranimin e aplikacionit nga KSHZ.

Të hënën, çmimet e arit arritën një kulm të paprecedentë prej 2,135.40 dollarësh, pasi investitorët morën parasysh uljen më të madhe të normës së Rezervës Federale. Çmimet e së martës ranë, por vlera e shufrave është ende e lartë.

Mbështetësit e kriptomonedhave dhe metaleve të çmuara ishin të entuziazmuar të martën, duke thënë se ky mund të jetë fillimi i një epoke të re të shënuar nga një rritje e aktiveve alternative.

Sipas John Reade, një strateg tregu me Këshillin Botëror të Arit, një grup që përfaqëson prodhuesit e arit, çmimet e arit mund, “me shumë mundësi”, të tejkalojnë rekordin e lartë të së hënës, sepse investitorët po parashikojnë shumë ulje të normave për vitin e ardhshëm.

Megjithatë, disa ditë nuk janë të barabarta me një ndryshim të madh. Është e mundur që avokatët po ecin përpara.

Kjo është arsyeja.
Ari teknikisht arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave këtë javë, por ky pretendim duhet të kuptohet në dritën e disa fakteve të tjera. Për metalin nuk është paguar interes.

Meqenëse ari nuk jep interes, Jim Reid i Deutsche Bank vuri në dukje të martën se “edhe pse kemi arritur nivelet më të larta të të gjitha kohërave në terma nominalë, ne jemi mbi 20% nën kulmin e rregulluar nga inflacioni i parë në 1980.”

Prandaj, edhe pse ari mund të duket si një mënyrë fantastike për t’u mbrojtur nga inflacioni, Reid vuri në dukje se “ai mban ritmin me inflacionin vetëm nëse e blini në kohën e duhur”“Në fakt, ajo mbetet prapa aseteve konvencionale praktikisht në të gjitha kornizat kohore afatmesme dhe afatgjata.”

Sipas një studimi të fundit të Deutsche Bank, ari është kthyer 0.32% në vit pas llogaritjes së inflacionit që nga viti 1800. Në të kundërt, kthimi nga thesaret ishte 3.07%, ndërsa kthimi nga kapitali ishte 6.83%.

Pasiguria e kriptove: Megjithëse është folur shumë për një ETF të bitcoin-it që mund të miratohet nga SEC në janar, nuk ka asnjë siguri se kjo do të ndodhë. Nuk ka asnjë siguri se do të bëjë që vlera e monedhave dixhitale të rritet, edhe nëse ndodh.

Ndërsa bitcoin nuk e ka arritur ende nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej gati 69,000 dollarësh, i cili u arrit në nëntor 2021, një pjesë e konsiderueshme e inflacionit të çmimeve, sipas Antoni Trenchev, bashkëthemelues dhe partner menaxhues i huadhënësit të kriptomonedhave Nexo, është për shkak të investitorët presin miratimin e mundshëm të SEC. Kjo ngre pyetjen nëse ky është një shembull i “shit lajmet, blej thashethemet”, siç tha ai.

Ai paralajmëroi se investitorët mund të “nguten për daljen kur të ndodhë”, duke përmendur shembullin e rënies së çmimit të vjeshtës 2021 që pasoi miratimin e fondit të parë të shkëmbimit të të ardhmes së bitcoin (ETF), i cili pa një rënie të mprehtë në vlerë prej 87%.

Trenchev përmendi gjithashtu se pas thyerjes së barrierave të rëndësishme, bitcoin shpesh shkon “në drejtim të kundërt”“Bitcoin ra nën 30,000 dollarë dy javë pasi depërtoi në 40,000 dollarë për herë të parë gjatë tregut të mëparshëm të rritjes në 2021,” tha ai.

Një Fed i kujdesshëm: Të paktën për këtë cikël, Fed ka shumë të ngjarë të ketë mbaruar duke rritur normat e interesit për të luftuar inflacionin e lartë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ato domosdoshmërisht do të priten së shpejti.

Është ende shumë herët për të diskutuar uljen e normave, sipas disa zyrtarëve të Fed, duke përfshirë kryetarin Jerome Powell, i cili ka deklaruar kaq shumë javët e fundit. Përkundrazi, pyetja se sa kufizuese është norma aktuale e fondit do të jetë fokusi kryesor i politikëbërësve.

Do të ishte e parakohshme të parashikohet se kur politika mund të relaksohet ose të konkludojmë me besim se kemi arritur një qëndrim mjaft kufizues. Powell deklaroi të njëjtën gjë gjatë diskutimit të javës së kaluar në Kolegjin Spelman.

Disa zyrtarë të Fed e kanë mbështetur këtë pozicion.

Në një intervistë javën e kaluar, presidentja Mary Daly e Bankës së Rezervës Federale të San Franciskos tha: “Unë po shqyrtoj nëse kemi shtrëngime të mjaftueshme në sistem dhe jemi mjaft kufizues për të rivendosur stabilitetin e çmimeve. Për momentin, të flasësh për ulje të normave të interesit nuk është shumë e dobishme. Vëmendja jonë duhet të mbetet në uljen e inflacionit.”

Ndërsa presioni rritet për uljen ose eliminimin e plotë të lëndëve djegëse fosile, duket se kompanitë e mëdha të energjisë po sigurohen që zëri i tyre të dëgjohet në COP28, samiti vjetor ndërkombëtar i klimës i organizuar nga OKB-ja në Dubai.

Çfarë po ndodh: Një analizë e publikuar të martën tregon se mbi 2,400 individë me lidhje me sektorin e karburanteve fosile u regjistruan për këtë ngjarje – gati katër herë më shumë se sa për konferencën e klimës të vitit të kaluar.

Një koalicion i mbikëqyrësve të korporatave dhe grupeve të avokimit të klimës, duke përfshirë Global Witness, ka lëshuar një raport që tregon se numri i punonjësve dhe përfaqësuesve të karburanteve fosile do të kalojë atë të delegacionit të çdo vendi, me përjashtim të Brazilit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, i cili është mikpritës i Kongresit Botëror të Klimës.

Ekzekutivi i naftës që drejton samitin e klimës, Sulltan Al Jaber, habiti audiencën duke deklaruar para takimit se nuk ka “asnjë shkencë” që mbështet idenë se karburantet fosile duhet të hiqen gradualisht në mënyrë që të mbahet ngrohja globale nën një pikë të caktuar. Al Jaber pretendon se njerëzit e keqkuptuan atë që ai tha.

Sipas një shënimi të publikuar të martën nga Louis Navellier i Navellier & Associates, “rezultati i vërtetë i COP28 është se prodhuesit kryesorë të naftës së papërpunuar dhe gazit natyror synojnë të kontrollojnë kapjen e karbonit, prodhimin e hidrogjenit të gjelbër dhe prodhimin e energjisë alternativeProdhuesit e mëdhenj të energjisë do të kontrollojnë në thelb ritmin e tranzicionit të gjelbër,” shkroi autori.

Emrat identifikues: Kjo nuk do të thotë që kompanitë e energjisë e kishin atë në mënyrën e tyre. I dërguari i posaçëm presidencial i SHBA-së për Klimën, John Kerry, sulmoi industrinë e energjisë dhe në mënyrë specifike thirri Chevron për refuzimin e reduktimit të emetimeve të metanit.

Në samitin e Bloomberg Green të martën, ai deklaroi: “Ne nuk kemi prova të vërteta që [Chevron] dhe shumë të tjerë po bëjnë atë që çdo kompani duhet të bëjë”.

Gjatë samitit, Al Gore kritikoi gjithashtu sektorin e karburanteve fosile dhe ndëshkoi Darren Woods, CEO i Exxon Mobil. Nuk duhet ta marrësh seriozisht. Ai tha për Woods, “Ai po ruan fitimet e tij dhe po i vendos ato mbi mbijetesën e qytetërimit njerëzor.”

Megjithatë, sipas Navellier, “përfundimi është se lëndët djegëse fosile do të vazhdojnë për pjesën tjetër të jetës sonë, por energjia e gjelbër është shumë e shtrenjtë dhe industria e karburanteve fosile do të prodhojë mjaftueshëm energji të gjelbër për të qetësuar rregullatorët e qeverisë”.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë