Bashke

Motorsport mund të bëhet sport olimpik nga viti 2028

Organizatorët e Lojërave Olimpike të Los Anxhelosit 2028 thuhet se po e konsiderojnë sportet motorike si shtesën më të fundit në garën atletike më prestigjioze në botë.

Lojërat Olimpike të Los Anxhelosit mund të rezultojnë të jenë një pikë kthese monumentale për sportet motorike, me organizatorët që thuhet se janë të interesuar të shtojnë për herë të parë garat me makina në listën në rritje të ngjarjeve konkurruese.

Ndërsa ‘go-karting’ është përfshirë më parë në Lojërat Olimpike për Rininë (në 2018 në Buenos Aires, Argjentinë), agjencia e lajmeve Reuters raporton se Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) është në bisedime për të sjellë motorsport të plotë me bazë makinash në Los Anxhelos në vitin 2028.

Sipas Reuters, një numër grupesh lobuesish po bëjnë presion që sportet e tyre të shtohen në listën olimpike – duke përfshirë sporte si kriket, bejsboll/softboll, lacrosse, breakdancing, karate, kikboks dhe motorsport.

Nuk ka ende asnjë tregues se në çfarë forme makinash dhe ngjarjesh do të konkurrojnë shoferët, megjithëse IOC ka shprehur më parë dëshirën e saj për t’u bërë më e qëndrueshme – duke i bërë makinat elektrike kandidatin më të mundshëm.

Përballja e vendeve kundër njëri-tjetrit në një garë motorsporti nuk është diçka e re – që nga viti 1988, Gara e Kampionëve ka parë fitues të titujve botërorë nga kategori të ndryshme të motorsportit në mbarë botën të përballen me makina ‘neutrale’.

Nga viti 2005 deri në vitin 2009, A1 Grand Prix (A1GP) zhvilloi gjithashtu një sezon me shumë gara me ekipe shoferësh që garonin për vendin e tyre – duke i dhënë një shtysë karrierës së ardhshme të yjeve si Will Davison, Ryan Briscoe dhe Will Power.

Sipas Reuters, Pierre Trochet – Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit Amerikan – u tha gazetarëve se organizatorët e Lojërave Olimpike të Los Angeles 2028 presin të japin vendimin e tyre brenda javëve të ardhshme se cilat sporte do të përfshihen në lojëra.

Coliseum Memorial i Los Angeles pritet të presë një sërë ngjarjesh sportive gjatë Olimpiadës 2028, megjithëse nuk dihet ende nëse kjo do të shtrihet në sportin motorik. /Telegrafi/

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë