Bashke

Një arsye e dobishme pse të famshmit nuk nënshkruajnë kurrë autografe me stilolaps blu

Një video në dukje e zakonshme e një personi të famshëm që jep autografe është bërë kohët e fundit temë e një diskutimi të nxehtë, e gjitha për shkak të një detaji.

Në video, aktorja Claire Foy refuzoi të firmoste autografe me një stilolaps ngjyrë blu, pa shpjeguar arsyen.

Veprimi i saj ka ngjallur debat në rrjete sociale dhe përgjigja për të ka qenë e dobishme jo vetëm për të famshmit, por edhe për ne, fansat e tyre.

Videoja tregon aktoren britanike 39-vjeçare, e cila njihet më së shumti për rolin e mbretëreshës së re Elizabeth II në serialin dramatik të Netflix-it “The Crown”. Claire është duke bërë një gjë absolutisht normale për të gjithë njerëzit e famshëm, pra, duke nënshkruar autografe për fansat e saj. Por një detaj ka bërë xhiron e internetit dhe ka lënë shumë njerëz në mëdyshje totale.

Në videon e shpërndarë në TikTok, një person i ofron Foy-it një copë letër dhe një stilolaps blu për të nënshkruar emrin e saj. Por aktorja vë në dukje ngjyrën e shënuesit dhe më pas thotë: “Unë nuk e bëj me blu”.

“Çfarë?” pyet burri, me sa duket i hutuar nga përgjigja e saj, ndërsa ajo përsërit deklaratën e saj për të. Aktorja më pas afrohet nga një person tjetër që mban një stilolaps të zi dhe ndalon pranë tyre në mënyrë që ajo të nënshkruajë letrën e tyre.

Aktorja Claire Foy në momentin kur i kërkohet në nënshkruajë me stilolaps me ngjyrë blu
Aktorja Claire Foy në momentin kur i kërkohet në nënshkruajë me stilolaps me ngjyrë blu

Nën klip, që u shpërnda nga përdoruesi MickMickNYC, shikuesit nxituan të pyesnin pse aktorja refuzoi të prekte stilolapsin blu.

“Kjo është gjëja më e çuditshme! Jo blu, pyes veten cila është arsyeja?”, ka shkruar një person. Dhe më pas një përdorues tjetër tha se ata duhej të dinin plotësisht pse të famshmit nuk e duan blu. Madje disa njerëz menduan se ishte thjesht veprim i vrazhdë i një aktoreje, e cila nuk donte të firmoste një autograf për një person, por e bëri për një tjetër. Shumë përdorues filluan ta akuzonin aktoren se kishte një ego të madhe dhe ishin të sigurt se arsyeja e nënshkrimit të autografeve me ngjyrë të zezë ishte thellësisht psikologjike.

Disa madje thanë se aktorja fituese e çmimeve po tregohej e pasjellshme. Ata këmbëngulën se shkarkimi i fanses kishte të bënte më shumë me atë që ajo nuk donte që t’i shitej autografi. Por më pas një përdorues hyri në temë dhe situata u bë plotësisht e qartë, dhe jo, kjo nuk ishte diçka që lidhej me qëndrimin personal të Claire ndaj fansave të saj.

Gazetarët kanë kontaktuar aktoren Foy për koment. Dhe ajo madje doli të mos ishte i vetmi person i famshëm që nuk nënshkruan me bojë blu.

Një përdorues erdhi në komentet e rrjeteve sociale dhe fitoi mbi 10,000 pëlqime për komentin e tij që shpjegonte gjithçka. Arsyeja e sjelljes së Claire ishte se shumë të famshëm dhe atletë janë mësuar të mos shkruajnë me bojë blu, sepse më pas mund të skanohet lehtësisht, dhe nënshkrimi mund të falsifikohet në gjëra të tjera, dhe më pas ato të shiten.

Më shumë detaje u zbuluan në Instagram. Një person shpjegoi se autografet me bojë me ngjyra shiten për shumë më tepër para në eBay, etj. Disa të famshëm thjesht nuk duan të mbështesin një treg dytësor/shfrytëzim të markës së tyre.

Stilolapsi me ngjyrë blu
Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë