Bashke

Nuk ka ndodhur nga viti 2006, Italia e dyta në renditjen e UEFA-s

Paraqitjet pozitive të skuadrave italiane në kompeticionet e UEFA-s, sidomos në këto vitet e fundit kanë bërë që Italia të renditet zyrtarisht e dyta në klasifikimin e UEFA-s.

Dy finalet e Interit në Liga Europa dhe Ligën e Kampionëve, dy finalet e Romës, në Ligën e Konferencës dhe Liga Europa, si dhe dy finalet radhazi të Fiorentinës në Ligën e Konferencës bëjnë që Italia të shkëputet nga Gjermania në renditjen e këtij sezoni, ndërsa në atë në total të pesë viteve të fundit, zë vendin e dytë vetëm pas Anglisë.

Në këtë moment, Italia lë pas Spanjën ndërsa pritet që në momentin kur të hiqet nga llogaria sezoni 2019/2020, atëherë Italia të fitojë edhe më shumë terren ndaj Spanjës. Periudha e fundit kur Italia mbante vendin e dytë në renditjen e UEFA-s ishte në vitin 2006.

Sa i takon, Gjermanisë, në klasifikimin e pesë viteve të fundit ata renditen të katërtit, ndërsa në vendin e pestë është Franca.

Renditja aktuale për pesë vitet e fundit

1) Anglia – 104,303 pikë

2) Italia – 89,426 pikë

3) Spanja – 89,239 pikë

4) Gjermani – 86,338 pikë

5) Franca – 66,831 pikë

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë