Bashke

Paditet ‘Instagram’ | Akuzat për depresion, ankth e pagjumësi tek fëmijët

Dhjetra shtete të SHBA po padisin Meta Platforms (META.O) dhe njësinë e saj në Instagram, duke i akuzuar ata se kanë nxitur një krizë të shëndetit mendor të të rinjve duke i bërë platformat e tyre të mediave sociale të varura.

Në një ankesë të depozituar në gjykatën federale të Oakland, Kaliforni, të martën, 33 shtete, përfshirë Kaliforninë dhe Nju Jorkun, thanë se Meta vazhdimisht mashtronte publikun për rreziqet e platformave të saj dhe me vetëdije i shtyu fëmijët e vegjël dhe adoleshentët në përdorim të varur të mediave sociale.

Fëmijët kanë qenë prej kohësh një demografi tërheqëse për bizneset e mëdha me shpresën për t’i tërhequr ata si konsumatorë në një moshë të re, kur ata mund të jenë më të impresionueshëm dhe të forcojnë besnikërinë ndaj markës. Për Meta-n, konsumatorët më të rinj mund të ndihmojnë në sigurimin e më shumë reklamuesve që shpresojnë se fëmijët do t’i blejnë produktet e tyre ndërsa rriten.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë