Bashke

Shkencëtarët i lidhin ushqimet ultra të përpunuara me 32 probleme shëndetësore

Ushqimet ultra të përpunuara janë të lidhura me 32 probleme shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, kanceret dhe diabetin e tipit 2.

Kjo është sipas një studimi të ri të botuar në British Medical Journal (BMJ) që hulumton mbi dëmet e ushqimeve që zakonisht përfshijnë pesë ose më shumë përbërës dhe disa aditivë.
Sipas Shoqatës Britanike të Zemrës, ushqimet e zakonshme ultra të përpunuara përfshijnë akulloren, patatet e skuqura, drithërat e mëngjesit, kos frutash.

Një ekip ndërkombëtar studiuesish nga Australia, SHBA, Franca dhe Irlanda kontribuan në rishikimin e 45 analizave që përfshinin një popullsi totale prej 9.8 milionë pjesëmarrësish.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë