Bashke

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Nëse Anglia fiton në Euro 2024, lojtarët do të priten si hero, po edhe do të kthehen me xhepat e plotë nga sukses.

Anglia sot e nisi me fitore aventurën në Euro 2024, duke mposhtur Serbinë me rezultat 1-0.

Duket se Franca, Portugalia, Gjermania, Italia dhe Spanja janë në mesin e favoritëve dhe shihen si kërcënimet më të mëdha për Anglinë, por konkurrenca, si gjithmonë, sjell edhe garë të mirë.

Nëse Kane dhe djemtë anglezë mund ta sjellin trofeun në shtëpi, skuadra fituese e Euro 2024 do të shpërblehet prej 28.5 milionë euro, sipas UEFA-s.

Çdo skuadër do të marrë gjithashtu 9.25 milionë euro vetëm për pjesëmarrjen dhe bonuset rriten sipas fitoreve në fazës e grupeve dhe performancës në raundet e eliminimit.

Çmimi i parave të fituara nga kampioni shkon mbi 40 milionë euro, ndërsa Harry Kane dhe Jude Bellingham kanë negociuar me drejtuesit në rast fitoreje sa do tu takojnë.

FA ka ndarë një pjesë të madhe të parave, pra 12.5 milionë euro për lojtarët nëse arrijnë të fitojnë Kampionatin Evropian.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë