Bashke

Si të hiqni dorë nga mendimet negative dhe të filloni të fitoni në jetë!

Bisedat negative me veten mund të ulin vetëbesimin tuaj. Eksperti i trurit Judy Ho, thotë se në shumicën e rasteve gjërat për të cilat jeni duke u stresuar nuk ndodhin kurrë! Është njësoj si të shqetësohesh se një meteor do të godasë kur në të vërtetë bie vetëm pak shi.

“Ndonjëherë ne mashtrojmë veten duke menduar se të qenit i ashpër me veten do të na shtyjë të bëjmë më shumë,” tha Ho për CNBC Make It. “Ne e bindim veten se vetëkritika është motivuesi përfundimtar.

Pra, si të çliroheni nga cikli i pafund i uljes së vetes? Këtu janë disa këshilla për të mbajtur kokën lart dhe mendimet tuaja pozitive:

Zbuloni shkaktarët tuaj – Identifikoni situatat që ju bëjnë të ndiheni të dëshpëruar.

Vërini në dyshim ato mendime – Pasi të keni kuptuar se çfarë ju bën të jeni të ahpër me veten, është koha të pyesni veten nëse ato mendime kanë baza.

Gjeni ekuilibrin në mendimet tuaja – Ho sugjeron përdorimin e formulës “po … por…”. Për shembull, nëse jeni të stresuar për të gjithë punën që duhet të bëni nesër dhe e rrahni veten se nuk jeni më produktiv sot, përpiquni t’i thoni vetes: “Po, nuk bëra aq shumë sot sa doja. , por unë përfundova tre artikujt kryesorë në listën time të detyrave.”

Etiketoni ndjenjat tuaja si “mendime” – Ndonjëherë duhet t’i bëjmë trurit tonë një kontroll të vogël realiteti. Kur jeni të kapur në kokën tuaj, duke menduar për të gjitha gjërat që mund të shkojnë keq, bëni një hap prapa dhe etiketojini ato mendime si mendime.

I thoni vetes: Unë thjesht e kam mendimin dhe nuk ka pse të jetë i vërtetë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë