Bashke

Tarvari: Koalicioni VLEN është garancia më e mirë se rruga europiane do të vazhdojë

Koalicioni VLEN, sipas Arben Taravarit, është garancia më e mirë se Maqedonia e Veriut do të vazhdojë rrugën e saj evropiane. Në fund të fundit, thekson ai, në deklaratën e parë ndërmjet VMRO-DPMNE-së dhe VLEN kishte tri pika – rruga evropiane, zhvillimi i shpejtë ekonomik dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit dhe sundimi i ligjit.

Taravari në një paraqitje të ftuar në Kanal 5 tha se “nuk do të doja që viti 2008 të përsëritej sa i përket eurointegrimeve” dhe “nëse ka një strategji në vitin 2028 që Maqedonia, Shqipëria, dhe Mali i Zi të hyjnë në një paketë, kjo tashmë është një arsye. për të cilën duhet të sigurohemi që t’i ndryshojmë gjërat shpejt.”

– Unë garantoj se do të ketë modalitete që do të jenë të pranueshme nga të dyja palët. Jam shumë i sigurt edhe për Shkupin edhe për Sofjen, por kryeministri i ardhshëm me siguri do të thotë se cilat janë opsionet. Megjithatë po ju them se po punohet intensivisht, tha Taravari.

I pyetur nëse ka biseduar me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski për amendamentet kushtetuese, kryetari aktual i Gostivarit nga Aleanca për Shqiptarët, Taravari tha “normalisht”, duke theksuar se nuk është korrekte të thotë se çfarë zgjidhjeje.

– Ne punojmë nga disa aspekte. Jam optimist se do të gjendet një zgjidhje. Do të kemi ndihmë nga organizatat joqeveritare dhe nga njerëzit që duan të ndihmojnë Maqedoninë, të gjitha për të lëvizur dhe lëvizur dhe për të filluar negociatat, sepse është në të mirë të qytetarëve, tha Taravari.

Si qeveri e re me shumicë të qëndrueshme, sipas Taravarit, tani është koha që të punojmë në reforma, në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, në shtetin e së drejtës dhe të përpiqemi të gjejmë një zgjidhje dhe të bëjmë ndryshime të caktuara kushtetuese.

– Tani shifrat këtu janë 80, na duhet vetëm një zgjidhje që do të jetë e pranueshme për Bullgarinë dhe Maqedoninë dhe problemi mund të zgjidhet menjëherë. Jam optimist se më në fund Shqipëria dhe Maqedonia do të vazhdojnë së bashku dhe do të nisin negociatat, tha Taravari.

Taravari gjithashtu shprehu pritjen që BDI të jetë një opozitë konstruktive dhe të bëjë një “tranzicion paqësor”.

I pyetur nëse do të jetë ministër i Shëndetësisë, Taravari tha se do të vendosë në ditët në vijim nëse do ta pranojë postin e ministrit të shëndetësisë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë