Bashke

Teknologjia e re e inteligjencës artificiale e Google që “mund të gjejë syzet e humbura”!

Sisteme të tjera të AI janë shfaqur nga Google.

Dhe në një demonstrim të fundit, një prototip i asistentit me AI që funksiononte në një telefon, ishte në gjendje t’i përgjigjej pyetjes së vjetër “ku i vendosa syzet”, shkruajnë mediat e huaja.

Ai vjen një ditë pasi rivali OpenAI lansoi sistemin e tij më të fundit të AI, GPT-4o, i cili përfshinte një prezantim tërheqës në të cilin lexonte shprehjet njerëzore përmes një kamere telefoni dhe komunikonte – rrjedhshëm.

Me këtë, Google duket i prirur të theksojë se mjetet e tij janë po aq të afta për këtë lloj të ashtuquajturi të kuptuarit “multimodal” sa edhe rivali i tij.

Si shenjë e kësaj gare të stilit “çdo gjë që mund të bësh, unë mund ta bëj më mirë”, Google kishte vënë në lojë aftësinë e sistemeve të tij që funksionojnë në një telefon pak përpara njoftimit të OpenAI.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë