Bashke

Tërmeti vdekjeprurës godet Kinën, qindra viktima dhe të plagosur

Ka shkuar në 118 numri i viktimave dhe qindra të tjerë kanë mbetur të lënduar nga tërmeti 6.1 ballë ka mbetur i plagosur që goditi mbrëmë provincën veriperëndimore të Kinës, Gansu dhe Qinghai.

Ky është tërmeti më vdekjeprurësi që nga tërmeti shkatërrues i vitit 2010 në Yushu, provincën Qinghai, i cili mori pothuajse 2700 jetë.

Disa ndërtesa janë shembur dhe ekipet e shpëtimit vazhdojnë të gërmojnë nëpër rrënoja. Më shumë se 5,000 shtëpi janë dëmtuar, si dhe rrugët, si dhe furnizimet me energji dhe ujë, të cilat të gjitha po pengojnë përpjekjet e shpëtimit.

Ekipet e shpëtimit po përballen me mot të ftohtë dhe me temperatura nën -13 gradë Celsius, për të kërkuar të mbijetuarit.

Qeveria ka dërguar ekipe të punëtorëve të shpëtimit për të ndihmuar ekuipazhet e emergjencës lokale

Presidenti kinez Xi Jinping ka bëri thirrje për “përpjekje të gjithanshme” në operacionet e kërkimit e shpëtimin, si dhe garantimin e sigurisë së të mbijetuarve.

Sipas të dhënave nga shërbimet sizimike ndërkombëtare, tërmeti kishte epiqendër 12 kilometra në thellësi. Shërbimi Gjeologjik i SHBA Usgs ka identifikuar epiqendrën pranë qytetit të Linxia, ndërkohë që pasuan disa lëkundje të forta.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë