Bashke

Vdes astronauti që udhëhoqi misionin e parë në Hënë

Kozmonauti Frank Borman, komandanti i misionit legjendar Apollo 8, i pari që eksploroi Hënën, ka vdekur në moshën 95-vjeçare, njoftoi NASA të enjten.

“Frank Bormann ishte një hero i vërtetë amerikan”, tha kreu i agjencisë amerikane të hapësirës, ​​Bill Nelson.

Pionieri i eksplorimit të hapësirës vdiq të martën në Montana, njoftoi NASA.

“Përvoja dhe ekspertiza e tij e gjerë bëri që NASA ta zgjodhi atë për t’iu bashkuar grupit të saj të dytë të astronautëve”, tha Bill Nelson.

Në vitin 1965, ai shkoi në hapësirë ​​për herë të parë në misionin Gemini 7, i cili zgjati 14 ditë.

Misioni Apollo 8 u ngrit në dhjetor 1968, me Frank Borman dhe dy astronautë të tjerë, James Lovell dhe William Anders. Fotoja e famshme “Earthrise” është realizuar gjatë këtij misioni.

“Shërbimi i tij për NASA-n dhe kombin tonë do të frymëzojë pa mëdyshje brezin e Artemis për të arritur brigje të reja kozmike,” tha Bill Nelson.

NASA planifikon të kthehet në Hënë me programin Artemis, pasardhësin e Apollos. Misioni Artemis 2 është planifikuar të ngrihet në fund të vitit 2024 dhe të rrotullohet rreth Hënës me një ekuipazh në bord.

Këtë herë, NASA dëshiron të krijojë një prani të përhershme njerëzore në Hënë, për të shërbyer si trampolinë për misionet me njerëz në Mars.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë