Bashke

“Vetëm 3 metra distancë”. Avioni amerikan dhe ai kinez rrezikojnë përplasjen (VIDEO)

Vetëm 3 metra distancë mes një avioni luftarak kinez dhe një bombarduesi amerikan US Air Force B-52. Sipas ushtrisë amerikane, incidenti në qiell të hapur ndodhi të martën në Detin e Kinës Jugore.

“Piloti kinez fluturoi në një mënyrë të pasigurt dhe joprofesionale, tregoi paaftësi pilotimi duke iu afruar avionit tonë me shpejtësi të lartë dhe arriti deri në 3 metra distancë nga avioni ynë B-52, duke rrezikuar përplasjen”, tha Komanda Amerikane për Indo-Paqësorin përmes një deklarate. “Jemi të shqetësuar se ky pilot as nuk e kuptoi se sa pranë përplasjes ishim”.

Incidenti ndodh në një kohë kur Presidenti Biden do të presë të premten ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, në Shtëpinë e Bardhë. CNN raporton se nuk është ende e qartë nëse takimi do të jetë zyrtar, apo thjesht një shtrëngim duarsh joformal. Ministri kinez do të takohet edhe me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken dhe Këshilltarin për Sigurinë Kombëtare, Jake Sullivan.

Incidenti ndodh në një kohë kur Presidenti Biden do të presë të premten ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, në Shtëpinë e Bardhë. CNN raporton se nuk është ende e qartë nëse takimi do të jetë zyrtar, apo thjesht një shtrëngim duarsh joformal. Ministri kinez do të takohet edhe me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken dhe Këshilltarin për Sigurinë Kombëtare, Jake Sullivan.

Biden dhe presidenti kinez, Xi Jingping, mund të takohen muajin e ardhshëm në Samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësorit, që do të zhvillohet në San Francisko, por deri tani asnjëra nga palët nuk e ka konfirmuar finalizimin e planeve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë