Bashke

VLEN bindshëm para BDI-së

Sipas rezultateve të sondazhit online në kohë reale të TV Dugagjini, koalicioni opozitar VLEN (ASH, AAA, Besa, LD, LVV) fuqishëm prinë para BDI-së së Ali Ahmetit.

Koalicioni VLEN me 63% e tejkalon BDI duke e lënë pas me 37%. Sondazh ky i cili i jep sinjal të fortë ndryshimit tektonik në skenën politike shqiptare të Maqedonisë së Veriut.

Siç dihet, Bashkimi Demokratik për Integrim mbi 20 vite është partia e vetme e cila ka fituar zgjedhjet rreshtazi në Maqedoni të Veriut përkatësisht në kampin shqiptar, e që për herë të parë pas disa dekadave partitë opozitare të bashkuara në një listë të përbashkët çuditërisht dalin fituese pothuajse në shumë sondazhe vendase dhe të huaja, nga ku koalicionin e opozitar VLEN e nxjerrin fitimtare në zgjedhjt e 8 Majit, gjë e cila trazon fronin shumë vjeçar të BDI-së.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë