Bashke

Wolkswagen ID 3 “hatchback” si alternativë elektrike e Golf GTI

Volkswagen po përgatitet të lansojë një version me 282 kuaj fuqi të ID 3 që do të shërbejë si një ekuivalent elektrik me Golf GTI .

Hatchback-i elektrik bazohet në planet e transmetuara për herë të parë nga Volkswagen me zbulimin e konceptit më të vogël ID GTI në panairin e motorëve të Munihut në shtator të vitit të kaluar, me stile unike të jashtme, një interier i përmirësuar dhe një sistem lëvizjeje të rishikuar që ofron shumë më shumë fuqi dhe çift rrotullues sesa modelet ekzistuese ID 3, shkruan AutoCar.

E parë këtu në formën e prototipit duke iu nënshtruar testimit të motit të ftohtë, ID 3 i ardhshëm i rangut të lartë që tërheq me dy rrota, si çdo Volkswagen që ka mbajtur distinktivin e shenjtë GTI gjatë pesë dekadave të fundit.

Megjithatë, në vend që të jetë me rrota të përparme, ky model i fundit sportiv do të ketë lëvizje me rrota të pasme, në përputhje me çdo ID 3 tjetër.

Megjithëse menaxhmenti i mëparshëm i Volkswagen fillimisht la të kuptohet për një version GTX me dy motorë dhe me katër rrota të ID 3 në lançimin e tij në 2019, CEO aktual Thomas Schäfer më pas ka mohuar që firma ka plane për një model të tillë.

Kjo është pjesërisht për shkak të kostos së ri-inxhinierisë së këtij versioni të platformës MEB për të pranuar një motor elektrik të montuar përpara – siç është e mundur në EV-të më të mëdhenj me bazë MEB.

Autocar kupton që emri GTX mund të përdoret për ID 3 të nxehtë, edhe pse më parë ka qenë i rezervuar për automjete elektrike me katër rrota.

Detajet teknike mbeten të pakta përpara prezantimit të planifikuar të ID 3 GTX në 2024. Megjithatë, EV i ri pritet të ketë motorin dukshëm më të fuqishëm APP550 të Volkswagen në vend të njësisë ekzistuese APP310 të ID 3.

Siç është vendosur në sallonin e ri ID 7 dhe ID Buzz me bazën e zgjatur të rrotave , motori i ri APP550 përmban masa të rishikuara ftohjeje, mbështjellje të reja dhe një inverter më efikas, ndër ndryshimet e tjera kryesore. Në formën e tij fillestare, ai jep 282 kuaj fuqi dhe 402 lb ft çift rrotullues – një rritje prej 81 kf dhe 173 lb ft në modelin më të fuqishëm ID 3 në shitje sot, Pro S.

Në përputhje me kompetencën e tij sportive, ID 3 GTX do të marrë një shasi të akorduar në mënyrë unike, me marshim të rishikuar për timonin, susta dhe amortizues më të fortë dhe një lartësi më të ulët udhëtimi, ndër të tjera.

Ai gjithashtu do të ketë sisteme të rikalibruar të stabilitetit dhe kontrollit të tërheqjes dhe një kontrollues të rishikuar të modalitetit të drejtimit.

Ashtu si të gjitha modelet ekzistuese të ID-së, ai do të përdorë marshin e reduktimit me një shpejtësi. Gjithashtu ka të ngjarë të marrë një bateri litium-jon 77 kWh për një distancë prej më shumë se 311 milje në ciklin e provës WLTP.

Megjithëse mund të mos mbajë distinktivin GTI, ende pritet të shfaqë shenjat dalluese të dizajnit të GTI, duke përfshirë parakolpët më të thellë me futje me huall mjalti, pragjet me pamje të re dhe dizajne unike të rrotave – dhe potencialisht edhe një brendshme me ku theksohet e kuqja dhe tapiceri klasike të sediljeve me karrocë Jacky

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë