Bashke

Zbulohet shifra marramendëse e shitjes së kapelës së Napoleon Bonapartit

Një kapele që i përkiste Napoleon Bonapartit kur ai sundoi perandorinë franceze në shekullin e 19-të, është shitur për 1.9 milionë euro në një ankand në Paris. Kapela e zezë e kastorit me dy brinjë vlerësohej midis 600,000 dhe 800,000 euro, ndërsa personi që e ka blerë atë nuk është bërë i ditur ende.

Historianët thonë se kapela ishte pjesë e markës së tij. Vendosja e saj anash, e bënte atë të dallueshëm në betejë. Sipas BBC, ai zotëronte rreth 120 kapele bicorne gjatë viteve. Megjithatë mendohet se kanë mbetur vetëm 20, shumë në koleksione private.

Kapela po shitet së bashku me relikeve të tjera të Napoleonit të mbledhura nga një industrialist që vdiq vitin e kaluar. Por ankandistët thanë për specialistët, kapela ishte më e shenjtë.

Kapela e shitur në ankand nga shtëpia e ankandeve Osenat në Fontainebleau ka një kokadë që Napoleoni e fiksoi në vitin 1815, gjatë kalimit të Mesdheut nga mërgimi i tij në Elba në Antibes, ku ai udhëhoqi një kthim të shkurtër në pushtet.

Artikuj të tjerë që shiten përfshijnë një pjatë argjendi të grabitur nga karroca e Napoleonit pas humbjes së tij në 1815 në Waterloo dhe një çantë kote prej druri që ai zotëronte, me brisqe, një furçë dhëmbësh argjendi, gërshërë dhe sende të tjera.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë