Bashke

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës i reagon Bujar Osmanin: Kosovën e sheh me sytë e ndërmjetësve ndërkombëtarë

Kandidati i BDI-së për president në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani në një intervistë për “KallxoPernime” më 06.04.2024 ka thënë se propozimi 9 pikësh për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës ishte propozuar nga ai si kryesues i OSBE-së.

I njëjtit, sipas Osmanit ishte bërë plan i Qeverisë së Kosovës.

Por, me këtë nuk është pajtuar zëdhënësi i ekzekutivit kosovar, Përparim Kryeziu.

“Dje e kuptuam që plani 9 pikësh i OSBE-së, qenka hartuar nga vetë z. Bujar Osmani. Një rast tjetër kur shqiptarët e shohin Kosovën me sytë e ndërmjetësve ndërkombëtarë” – ka deklaruar Kryeziu.

“Në fund, ky plan, nuk u bë plan i qeverisë. Deeskalimi ndodhi. Pa e dëmtuar sovranitetin e pa rrezikuar sigurinë. Në katër komunat në veri ka më shumë normalitet se kurdoherë tjetër. Sa herë që ka patur tensione, ato janë shkaktuar nga struktura e organizime kriminale” – thuhet tutje në reagimin e zëdhënësi të qeverisë.

Gjatë intervistës në KallxoPernime, Bujar Osmani kishte shpjeguar se ishte një plan i propozuar nga OSBE dhe ai si drejtues i këtij organi ndërkombëtarë që kishin propozuar një plan për të dal nga kriza në veri të vendit.“Vizituam Akademinë për Policët, për së dyti bëra planin nëntë pikësh për deeskalim në veri të Kosovës, për shkak se si kryesues i OSBE-së është e vështirë të marrësh vendime për shkak se është me konsensus atje dhe prandaj e shfrytëzova mundësinë për këtë planin 9 pikësh, i cili u bë edhe plan i Qeverisë së Kosovës duke përfshirë këtu, shpalljen e zgjedhjeve normalizimin e situatës atje” – deklaroi ai.

https://www.facebook.com/share/p/mVcgcSa5YfanHwSg/?mibextid=Nif5oz

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë