Bashke

Apple do të zhvendosë një të katërtën e prodhimit të iPhone në Indi

Apple do të zhvendosë një të katërtën e prodhimit të iPhone në Indi në dy deri në tre vitet e ardhshme, sipas një raporti të Wall Street Journal.

Kjo do të thotë se më shumë se 50 milionë iPhone në vit do të ndërtohen në Indi, përcjell Telegrafi.

Kina do të mbetet prodhuesi më i madh i iPhone në botë, por Apple thuhet se po kërkon të diversifikojë linjën e saj të prodhimit me tensionet aktuale midis SHBA dhe Kinës.

Prodhimi i iPhone në Indi mbeti pas Kinës, por kjo ndryshoi me iPhone 14, i cili filloi të prodhohej në të njëjtin muaj si në Kinë.

Foxconn aktualisht po ndërton një fabrikë në shtetin Karnataka që duhet të hapet për biznes në prill 2024. Raporti i WSJ tregon për një tjetër fabrikë të madhe në punë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë