Bashke
Shfleto kategorinë

KULTURË

Hora e Arbëreshëvet zbukurohet me piktura murale

Hora e Arbëreshëvet (Piana degli Albanesi) kthehet në një muze të hapur. Në lagjen “Sheshi”, në Horën e Arbëreshëvet u inauguruan pikturat murale të realizuara nga artistët Andrea Buglisi, Igor Scalisi Palminteri, Crazyone, Mauro…

Mrekullia akustike e shekullit XVII

Në vitin 1684, Salla e kompanisë së të drejtave të autorit – Stationers’ Hall – që ende qëndron nën hijen e Katedrales së Shën Palit, u bë vendi i manifestimeve që shënonte Festën e Shën Sesilias, që i bie më 22 nëntor. Në Mesjetën e vonë,…

EJA ME MUA

Poezi nga: Nikos Gatsos Përktheu: Lefter Shomo Nëse prej njerëzve zë lodhesh Gjithçka përreth është rrëzuar Mos udhëto për të tjerë vende Eja me mua, eja me mua. Në se të bie mbrëmja sipër Me ato yje të dëshpëruar Prej muzgu ti…

Galeni dhe Avicena

Nga: Daut Dauti Asnjë profesion nuk është më i dashur, më i vështirë dhe më i rëndësishëm se ai i mjekut. Është kështu për shkak se për njeriun asgjë nuk ka më të rëndësishme se shëndeti. Vlerën e mjekut më së miri e dini kur sëmureni…

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë