Bashke

Qytetarët të pakënaqur me masat antikrizë: Rritja e çmimeve lë nën hije masat

Masa e ngrirjeve të çmimeve të produkteve ushqimore mund të vazhdohet edhe në muajin janar. Me qëllim të mos shkaktimit të tronditjeve të reja gjatë festave të fund të vitit dhe në fillim të vitit tjetër, pritet që qeveria të mbaj të ngrira çmimet e produkteve ushqimoreve dhe pijeve joalkoolike në tregun me shumicë e pakicë. Por qytetarët thonë se me afrimin e festave veçmë kanë filluar të rriten edhe çmimet, sidomos ato që nuk janë në marzhën e garantuar, por edhe në shitore të vogla e tregje të gjelbra pa kuponë fiskal.

“Më shtrenjtë s’ka ku të shkojë! Në krahasim me Evropën ne jemi poshtë me rrogat por me çmimet jemi më lart se ata. Atje i marrin nga 5 mijë euro, kurse ne nga 300 euro, por me këto kosto nuk ia dalim në fund të muajit. Nuk dimë çfarë të bëjmë! Këta duan të na nxjerrin shpirtin, nuk duan të rrojmë, sa më pak të na japin e të vdesësh para kohe që t’ua lejmë edhe pensionet që marrim nga 200 euro që na takojnë.”

“Shumë të shtrenjta, tepër! Nuk mund të përmbush njeriu nevojat personale. Masat e fundit me ngrirje të çmimeve çfarë nënkuptojnë për ty? Asgjë, ajo është gënjeshtër e pastër, në çdo shitore mund të shikoni se nuk ka çmime të garantuara, aq më pak të fruta perimeve që ndryshojnë çdo ditë.”

“Asgjë, çmimet në super markete janë të larta, nuk di a kanë kontrolle, por artikujt ushqimorë e posaçërisht produktet e qumështit janë katastrofë.
“Po normale secili shtrenjtim i mallrave ndikon në buxhetin familjarë se këtu rrogat i dimë si janë, standardi në Maqedoni është i ulët dhe ndikon në secilën familje.”/alsat.mk

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë