Bashke

Dhimbje koke, strabizëm: Sa duhet të lejohen fëmijët të shikojnë televizor nga 0 muaj deri në 7 vjeç?

Këto janë pasojat e televizorit të ndezur në sfond

Nëse foshnja i mban sytë në ekran për 5-10 minuta, asgjë e keqe nuk do t’i ndodhë. Është tjetër çështje nëse televizori është vazhdimisht para syve të fëmijës, apo fëmija i madh shikon filma vizatimorë në tablet për orë të tëra. Ndryshimet e shpeshta të kornizave, imazhet e ndritshme dhe një rrjedhë e madhe informacioni janë një ngarkesë e madhe për trurin e fëmijës.

Në këtë rast, ka pak gjasa që problemet me shëndetin e fëmijës të shmangen. Për mënyrën sesi shikimi i televizorit ndikon në shikimin dhe sistemet e tjera të trupit.

Foshnjat e moshës 0 deri në 1 vjeç nuk duhet të shikojnë fare TV, sepse ndikon negativisht në shikimin dhe aktivitetin e trurit. Shfaqet eksitim dhe hiperaktivitet i tepruar, deri në rritje të presionit intrakranial, transmeton Telegrafi.

Fëmijët më të rritur – nga 2 deri në 5 vjeç – tashmë mund të shohin filma vizatimorë një herë në ditë. Por prindërit duhet të sigurohen që shikimi i vizatimorëve të mos zgjasë më shumë se një orë. Është më mirë të bëhet ndarja e shikimit të programeve edukative në disa pjesë, për shembull, 3 herë në ditë nga 20 minuta secila. Kjo do ta bëjë më të lehtë për fëmijën tuaj të marrë informacionin pa u lodhur.

Në moshën 6 – 7 vjeç, koha që fëmija kalon duke parë televizor rritet në 2 orë në ditë, por jo më shumë.

Dhe për nxënësit e shkollës, norma është përsëri e kufizuar në një orë. Nxënësit në këtë moshë përjetojnë një tendosje të madhe në vizionin e tyre – si në shtëpi ashtu edhe në shkollë, ata studiojnë në kompjuterë dhe tableta. Nuk duhet të ketë përjashtime as për fundjavat apo festat.

“Ka stres të madh tek sytë dhe aktiviteti i trurit. Gjithashtu, pozicionimi i zgjatur dhe i detyruar i kokës dhe trupit ndikon në reduktimin e rrjedhjes së gjakut në bazën e trurit”, shpjegon doktori.

Çfarë ndodh nëse një fëmijë qëndron në pajisje për orë të tëra?

Nëse i shpërfillni rekomandimet e mjekut për shikimin e televizorit ose përdorimin e pilulave, trupi i fëmijës suaj mund të mos jetë në gjendje të përballojë ngarkesën. Për shembull, ekziston rreziku i zhvillimit të miopisë. Sipas mjekëve, do të ketë një spazëm të fortë akomodimi (miopi e rreme, personi nuk sheh keq në distancë, mirë në afërsi), që do të çojë në një rënie të përkohshme ose të përhershme të shikimit.

Fillimi i hershëm i presbiopisë. “Tek të porsalindurit dhe fëmijët nën moshën 14 vjeç, shenjat e presbiopisë janë dhimbje koke të shkaktuara nga rritja e presionit intrakranial ose nga zvogëlimi i qarkullimit të gjakut në tru për shkak të pozicionit jo të duhur të kokës dhe trupit”, shpjegon doktori.

Strabizmi – sëmundja mund të shkaktohet nga fakti që fëmija shikon televizorin shtrirë anash, ose se ka një pozicion të parregullt të kokës për një kohë të gjatë kur shikon TV. /Telegrafi/

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë