Bashke

Faqet e blerjeve në internet po zhvillojnë zbritje dhe fushata të njëpasnjëshme në nëntor. Kushtojini vëmendje këtyre detajeve për të mos u mashtruar!

Faqet e blerjeve në internet po zhvillojnë zbritje dhe fushata të njëpasnjëshme në nëntor. Rritje të mëdha ka në blerje, sidomos në javën e fundit të muajit. Megjithatë, në këtë periudhë të vitit, tentativat për mashtrim gjithashtu dyfishohen apo edhe trefishohen. Çdo vit, 100 miliona paund humbasin nga mashtruesit në këtë kohë të vitit për shkak të sulmeve të koordinuara nga bandat e krimit të organizuar. Pra, çfarë duhet t’i kushtojmë vëmendje? Me çfarë trukesh mashtruesit bllokojnë konsumatorët? Ne kërkuam përgjigje për këto pyetje me Ekspertin e Sigurisë Kibernetike Osman Demircan.

Fushatat e zbritjeve, të cilat kanë tërhequr vëmendje të madhe në Turqi dhe në mbarë botën, kanë vazhduar gjithnjë e më shumë që nga fillimi i nëntorit. Vlerësohet se miliona njerëz në mbarë botën do të vizitojnë faqet e blerjeve për të kapur zbritjet në internet, veçanërisht të Premten e Zezë, 24 nëntor dhe të hënën kibernetike, 27 nëntor.

Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë të jenë të kujdesshëm ndaj mashtruesve. Matt Hammerstein, shefi i bankës britanike Barclays, i tha Daily Mail se ata që duan të bëjnë blerje online këtë vit do të jenë objektivi i një fluksi të paparë mashtruesish.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë