Bashke

Gjysmëhëna e Kuqe e Palestinës: Fiket gjeneratori i vetëm në spitalin “Al-Amal”

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës tha të hënën vonë se gjeneratori i vetëm i energjisë elektrike në spitalin “Al-Amal” në Khan Yunis në Rripin jugor të Gazës ka pushuar së punuari, raporton Anadolu.

“Sot, gjeneratori i vetëm i energjisë në spitalin ‘Al-Amal’, i lidhur me Shoqatën e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës në Khan Yunis, pushoi së punuari. Kjo kërcënon jetën e 90 pacientëve që marrin trajtim në spital, përfshirë 25 pacientë në repartin e rehabilitimit mjekësor, të cilët tani përballen me rrezikun e vdekjes në çdo moment”, thuhet në njoftim.

Deklarata konfirmon se rreth 9.000 persona të zhvendosur kanë kërkuar strehim në selinë e shoqatës dhe në spital.

“Spitali tani mbështetet në një gjenerator të vogël për energji elektrike të kufizuar në repartin e maternitetit dhe departamentin e urgjencës me karburantin e mbetur që pritet të mbarojë brenda 24 orëve”, thuhet në deklaratë.

Theksohet se ndërprerja e funksionimit të gjeneratorit të energjisë ndikon në punën e selisë së shoqatës dhe spitalit “Al-Amal”, ku ndodhet dhoma e operacioneve të urgjencës për Rripin e Gazës, “duke rezultuar në një humbje të komunikimit me dhomat e operacionit në të gjithë Rripin e Gazës”.

Spitali “Al-Quds”, i cili menaxhohet nga Gjysmëhëna e Kuqe, u detyrua të mbyllet të dielën për shkak të mungesës së karburantit dhe ndërprerjeve të energjisë elektrike.

Në tre ditët e fundit, forcat izraelite kanë intensifikuar praninë e tyre rreth spitaleve në Rripin verior të Gazës mes kërkesave të njëpasnjëshme ndaj banorëve në veri të rripit që të zhvendosen në jug.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë