Bashke

Kina presion Izraelit: Ndaloni operacionin ushtarak në Rafah

Kina i ka bërë thirrje Izraelit të ndalojë operacionin ushtarak në Rafah sa më shpejt të jetë e mundur. Kështu ka deklaruar një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze përmes një komunikate.

“Kina kundërshton dhe dënon veprimet që dëmtojnë civilët dhe shkelin ligjin ndërkombëtar. Pekini i kërkon Izraelit të ndalojë operacionet e tij ushtarake sa më shpejt të jetë e mundur dhe të bëjë çdo përpjekje për të shmangur viktimat e pafajshme civile, për të parandaluar një fatkeqësi më serioze humanitare në zonën e Rafahut”, thuhet në deklaratë.

Edhe presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se një ofensivë izraelite në Rafah “nuk duhet të vazhdojë pa një plan të besueshëm për të garantuar sigurinë” e më shumë se një milion palestinezëve të strehuar atje.

Dje ushtria izraelite, me një sulm të forcave speciale, liroi dy pengje të rrëmbyer nga Hamasi më 7 tetor në Rafah, në jug të Rripit. Ky i fundit kishte thënë se ishin mbajtur ‘në shtëpinë e një familjeje’, ndërsa Hamasi kishte njoftuar vdekjen e tre të tjerëve të rrëmbyer nga bombardimet. Dhe ai tha se të paktën njëqind njerëz kishin vdekur në sulmet izraelite.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu , i cili i kishte dhënë dritën jeshile aksionit ditët e fundit, e quajti blicin “një nga operacionet më të suksesshme të shpëtimit në historinë e Izraelit”. Për ministrin e Mbrojtjes Yoav Gallant , operacioni përfaqësoi “një pikë kthese në fushatën kundër organizatës terroriste Hamas, e cila është e prekshme dhe e depërtueshme”.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë