Bashke

Kishin ngecur në baltë, përmirësimi i motit lejon njerëzit të largohen nga festivali

Kushtet e motit në festivalin Burning Man në Nevada, SHBA janë përmirësuar mjaftueshëm sa për të lejuar largimin e pjesëmarrësve. Stuhitë e kthyen festivalin e mbajtur në një shkretëtirë në Nevada në një moçal balte.

Terreni është tharë dhe mjetet mund të lëvizin pa ngecur ndërsa nga fotot e publikuara duken rulotët që largohen.

Rreth 72.000 njerëz kishin ngecur në baltë prej ditës së diel por tashmë organizatorët shprehen se janë gati për një ‘eksod’.

Vdekja e një personi gjatë festivalit është konfirmuar se nuk ishte e lidhur me kushtet jo të favorshme të motit. Urgjenca ishte thirrur për t’i dhënë ndihmën e parë 40-vjeçarit, por pa sukses.

Finalja e festivalit që përkon me djegien e një statuje druri është shtyrë për në mëngjesin e së hënës. Rrebeshi mbi shkretëtirën Black Rock ishte më i denduri që ka rënë që kur festivali Burning Man u organizua 30 vite më parë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë