Bashke

Kujdes me stresin e tepërt, këto janë 7 organet që dëmtohen lehtësisht prej tij

Një nivel shumë i lartë i stresit mund të çojë në rritjen e kolesterolit, presionit të gjakut dhe gjithashtu shkakton dëmtim të arterieve koronare.

Stresi është një gjendje e tensionit fizik dhe emocional, një reagim i trupit ndaj situatave ose mendimeve, në përgjithësi i shkaktuar nga zhgënjimi, zemërimi ose nervozizmi. Kur është i pranishëm në doza të vogla, stresi është pozitiv: është reagimi i duhur i trupit që na lejon të shmangim një rrezik të afërt ose një situatë të rrezikshme . Stresi i tepërt, megjithatë, rezulton të jetë shumë i ndryshëm dhe i dëmshëm.

Ka disa organe që stresi i pranishëm i dëmton më shumë sesa të tjerat:

Lëkura

Tensioni i shkaktuar nga stresi bën që trupi të reagojë me një përgjigje inflamatore e cila, në lëkurë, shkakton bllokimin e poreve. Ky bllokim bën që lëkura të skuqet dhe të grumbullohet sebum ose qelb. Si përfundim, stresi mund të jetë një nga shkaqet e shfaqjes së akneve në fytyrë.

Mushkëritë

Stresi i tepërt dobëson funksionin e mushkërive dhe ul reagimin e tyre imunitar ndaj agresionit të agjentëve të jashtëm . Një studim i kryer nga Universiteti i Sao Paulos tregoi një lidhje të mundshme midis astmës dhe stresit.

Zemra

Një nivel i lartë stresi ndikon në rritjen e kolesterolit , presionit të gjakut dhe triglicerideve në qarkullimin e gjakut . Njerëzit që vuajnë nga stresi kronik shpesh vuajnë nga anomalitë e ritmit të zemrës.

Sytë

Stresi i tepërt fizik dhe emocional mund të shkaktojë dridhje të syve , për shkak të stimulimit të muskujve të vegjël përgjegjës për ngritjen e qepallave. Për më tepër, stresi mund të shkaktojë inflamacion dhe shikim të paqartë.

Mëlçia

Akumulimi i hormoneve të stresit çon në ndryshimin e një sërë qelizave të pranishme në mëlçi të quajtura limfocitet citolitike, përgjegjëse për shkatërrimin e hepatociteve , duke shkaktuar një shpërthim të sëmundjeve tipike të mëlçisë.

Truri

Dozat e larta të stresit stimulojnë prodhimin e një hormoni të quajtur kortizol. Kortizoli i tepërt , nga ana tjetër, ndikon negativisht në korteksin frontal, zonën e trurit përgjegjëse për kujtesën dhe vendimmarrjen.

Veshkat

Rritja e niveleve të kortizolit, e shkaktuar nga stresi, mund të ndryshojë procesin e sekretimit të fosfatit nga veshkat. Nga ana tjetër, ky ndryshim mund të shkaktojë dobësi të muskujve dhe ndryshime kockore si rakitizmi.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë