Bashke

Ky është roboti humanoid më i shpejtë në botë

Unitree H1 është një robot humanoid me përmasa të plota, mjaft i gjithanshëm për të kryer detyra të ngjashme me njeriun dhe së fundmi ka mbajtur rekordin botëror jozyrtar për shpejtësinë e vrapimit.

Roboti i mirënjohur eksperimental humanoid Atlas nga punëtoria e Boston Dynamics dhe roboti Optimus i Tesla (ende thellë në fazën e zhvillimit), si dhe CyberOne i Xiaomi, morën një rival të denjë.

Emrin e koduar ka H1 dhe vjen nga kompania kineze Unitree, e cila së fundmi u mburr me arritjet e reja të versionit të tretë të robotit të saj “universal”.

Unitree H1 në versionin e tij aktual është, domethënë, roboti humanoid më i shpejtë në botë, kur mat shpejtësinë e vrapimit në një sipërfaqe të sheshtë. Rekordi jozyrtar është 3.3 metra në sekondë (11.9 km/h), megjithëse krijuesit theksojnë se teknologjia e robotit ka potencialin të vrapojë edhe më shpejt, deri në shpejtësinë 18 km/h.

Kompania regjistroi disa nga aftësitë e saj në videon e bashkangjitur, ku mund të shohim se sa shpejt H1 është në gjendje të vrapojë, të kërcejë, të ngjitë shkallët ose të manipulojë objektet e përditshme si njerëzit.

Ndër karakteristikat e tjera, ata theksojnë se H1 është 180 cm i gjatë dhe peshon vetëm 47 kilogramë (prandaj është më i “lirë” se Atlas dhe Optimus). Punon me një bateri me kapacitet 864 Wh, e cila mund të zëvendësohet shpejt, ndërkohë që lundron në hapësirë ​​me ndihmën e lidarëve 3D të integruar dhe kamerave që i japin asaj një “ndjesi” të thellësisë së hapësirës.

Çift rrotullimi i motorit elektrik në nyjet më të forta (gjunjët) është 360 Nm. Krahët e tij kanë 4 dhe këmbët gjithsej 5 nivele të lirisë së lëvizjes.

Me rekordin e ri të shpejtësisë, H1 “parakaloi” Atlasin e përmendur, specifikimet e të cilit thonë se mund të ecë me shpejtësi 9 km/h. Por edhe rekordi i ri është larg nga njeriu – për hir të krahasimit, Usain Bolt vrapoi me një shpejtësi deri në 44 km/h në garat e tij fituese.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë