Bashke

Lëvizja BESA: Kovaçevski dhe Ahmeti i shndërrojnë vlerat kombëtare në vlera private

Nënkryetari i Lëvizjes BESA, Fatmir Limani përmes një konference me mediat ka folur lidhur me debatin e ngritur për Muzeun memorial në Sopot të Kumanovës.

Deklarata e plotë:

Ditën e djeshme ishim dëshmitar të një deklarate skandaloze nga udhëheqësi i Qeverisë së krimit të LSDM/BDI-së, e që dëshmon se vendi udhëhiqet me standarde të dyfishta, Edhe një fyerje e përshkuar në heshtje nga patriotët e BDI-së, të cilët lejuan që kryeudhëheqësi i qeverisë, të trajtojë gjakun e derdhur si akt i flijimit, për qëllime private dhe jo kombëtare.

Kompleksi Memorial u trajtua si vlerë private, sepse si të këtillë e kishte promovuar si’vëllau që bashkëqeverisin dhe shkatërrojnë vendin tonë. Kovaçevski i zënë ngushtë nga gazetarët, për paraqitjen e Liderit të BDI-së, dhe shfaqjen e hartës etnike në SOPOT u shpreh se;

– bëhet fjalë për një hartë të përpara rreth 145 viteve, ndërsa Muzeun e UÇK-së, e trajtoi si sajesë private të ngritur pa leje dhe dijeni të Komunës.

Me këtë prononcim dëshmohet qartë se të gjitha Lapidaret, Komplekset Memoriale, Sheshet dhe Lufta e UÇK-së, pranohen nga Subjekti i BDI-së, si vlera dhe akte private që nuk identifikohen me kombin tonë.

Thirrja dhe identifikimi në emër të vlerave të luftës dhe UÇK-së, bëhet temë në çdo cikël parazgjedhore, por me të vetmen arsye që të ruhet pushteti dhe në marrëveshje me partnerët e koalicionit, duke shfrytëzuar temat e nxehta ndër-etnike si farsë e sigurimit të jetë-gjatësisë së pushtetit skajshmërisht të kriminalizuar.

Me këtë rast parashtrohet pyetje e thjeshtë:
● Ishte pronë private flamuri në duarët e qytetarit që valëvitej në pritjen e Kryeministrit Albin Kurti në Tetovë !?

● Nëse ishte i tillë (pra i lashtësisë 145 vjeçare), pse duhej të ngritej në këmbë e gjithë Qeveria dhe Portalet që u shërbejnë LSDM/BDI-së, dhe të akuzojnë Bilall Kasamin si fajtorin e nxitjes së urrejtjes ndër-etnike ?!

● Pse u ngritën akt’padi kundër Kryetarvr të Komunës së Çairit dhe Tetovës, dhe nuk u përshkuan ato raste si akte që i takojnë historisë së shkuar ?!

Me këtë dëshmohet që vendi ynë, drejtohet mbi bazën e ligjeve të dy-fishta, të cilat trajtojnë qytetarët me standarde të ndryshme, e të cilat do të thonë:
– Udhëheqësi dhe votuesi i pozitës trajtohet me përkëdhelje edhe në momentet që vepron si kriminel, ndërsa udhëheqësi dhe votuesi opozitar trajtohet si armik i këtijë vendi edhe nëse shprehet lirshëm dhe nuk dëmton sovranitetin e vendit.

Krim mbi krimet në këtë periudhë është ndryshimi i Kodit Penal, i cili amniston vrasësit, kriminelët dhe shkatërruesit e themeleve të këtijë vendi, dhe nuk është shprehja e mendimit dhe fjalës së lirë.

Jemi në një periudhë kur qytetarët nuk tremben nga presionet e pushtetit diktatorial me veprime fashiste, sepse vuajtja për bukën e gojës i ka bërë që të zhvillojnë “luftën” e fundit, për mbijetesë në vendin e tyre.

Dijeni që shqiptarët në të ardhmen do të përfaqësohen nga struktura, të cilat nuk do përdorin Euro-Integrimin si farsë, për të rajtur pushtetin dhe të pasurojnë familjet e tyre, por si vlerë që do rikëthejë bindjen se në këtë vend do të triumfojë i dituri karshi të paditurit, i drejti karshi kriminelit dhe i vleri karshi të pavlerit.

Lëvizja BESA si pjesë e koalicionit fitues “Lidhjes Evropiane për Ndryshim”, përcakton edhe fundin e vjedhjes, shkatërrimit, dëbimit, përçarjes, frikësimit, burgosjes dhe vrasjes të të gjithë atyre që mendojn ndryshe nga sistemi diktatorial, të cilin e instaluat ndër dekada.

Ligjet e sjellura, për shpëtimin e kokave tuaja do të shfuqizohen në qeverisjen e re, për të paguar të gjitha shkatërrimet që i shkaktuat vendit tonë.

E vetmja që duhet besuar këtyre qeveritarve është shpallja e popullit si privat e të pavlerë, dhe legalizimi i krimit përmes amnistimit për vjedhjet e bëra”, theksoi Fatmir Limani – nënkryetar i Lëvizjes BESA.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë